Przejdź do treści
Główna » Przydomowa oczyszczalnia biologiczna – czym powinna się charakteryzować?

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna – czym powinna się charakteryzować?

Ze względu na rosnące koszty wywozu nieczystości, coraz większą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie biologiczne. To idealne rozwiązanie w sytuacji, w której nie jesteśmy podłączeni do sieci kanalizacyjnej, a nie chcemy odprowadzać ścieków do szamba, które jest dość drogim, a przede wszystkim kłopotliwym rozwiązaniem. Zanim zdecydujemy się na instalację biologicznej oczyszczalni, warto zdać sobie sprawę, że to także dość kosztowna operacja. Wprawdzie z biegiem lat, dzięki bezproblemowemu i intuicyjnemu działaniu ta cena się zwróci, ale tylko wtedy, kiedy zaopatrzymy się w sprzęt najlepszej jakości. Czym powinna się charakteryzować biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Bio-oczyszczalnie mogą być wykorzystywane do oczyszczania ścieków zarówno z pojedynczych domów, jak i niewielkich zgrupowań, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli i małych zakładów, które znajdują się poza zasięgiem kanalizacji zbiorczych – wymienia specjalista firmy EKO-BIO Oczyszczalnie. Kupując urządzenie warto zwrócić uwagę na jego budowę – te działające na zasadzie osadu czynnego są zblokowane przeważnie w jednym zbiorniku i powinny składać się m.in. z komory reaktora, w której zachodzi dotlenienie ścieków, osadnika wtórnego, gdzie oddzielany jest osad nadmierny oraz urządzenia umożliwiającego recyrkulację osadu i odprowadzenie osadu nadmiernego. Oczyszczalnia powinna być wykonana z materiału odpornego na agresywne działanie ścieków.

O dobrej jakości urządzeniu świadczą spełniane normy europejskie (PN-EN12566-3:2005+A1:2009) oraz prawne w zakresie jakości wody wypływającej z oczyszczalni. Dodatkowo, dzięki tym pierwszym możemy starać się o dofinansowanie. W zależności od miejsca instalacji warto dowiedzieć się, czy oczyszczalnię można montować w trudnych warunkach gruntowych, rozbudowywać lub przenosić. Istotną kwestią powinien być komfort codziennej eksploatacji. W przypadku oczyszczalni nasza rola w obsłudze urządzenia najczęściej ogranicza się do zera, z wyjątkiem rutynowych czynności kontrolnych, wykonywanych przez użytkownika okresowo, zgodnie z zaleceniami producenta. Dobre urządzenie działa intuicyjnie – nie trzeba dodawać żadnych biopreparatów, ponieważ osad czynny wytwarza się samodzielnie. Raz na kilka miesięcy należy jedynie skontrolować jego ilość i jeżeli zajdzie potrzeba, wypompować nadmiar. Dzięki tlenowej stabilizacji można go później wykorzystać w ogrodzie lub na polu (po przeprowadzeniu badań). Oczyszczalnia nie może generować żadnych zapachów, natomiast woda pościekowa po procesie oczyszczania, powinna być klarowna, przezroczysta i bezzapachowa.

Wymieniona wyżej właściwości powinny charakteryzować każdą poprawnie działającą biologiczną oczyszczalnię ścieków. Warto zainwestować w to rozwiązanie, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba, oszczędności codziennej eksploatacji pozwolą nam na zwrot kosztów zakupu zwykle w ciągu dwóch lat! Dodatkowo zaopatrując się w dobrej firmie godnej zaufania można liczyć na kompleksową obsługę i pomoc w instalacji oraz gwarancję; w EKO-BIO Oczyszczalnie wynosi ona aż dziesięć lat. To idealne rozwiązanie dla wszystkich świadomych ekologicznie klientów – podsumowuje pracownik firmy.

 

DOM MODNY