Główna » Jak zjeść, by dobrze kupić

Jak zjeść, by dobrze kupić

Czy kuchnia wpływa na nasze wybory zakupowe? Czy jeśli zjemy ciężkie potrawy, mamy wystarczająco jasny umysł, by podejmować racjonalne decyzje zakupowe. Co jeść i pić w trakcie zakupowego szaleństwa?

– Zawsze w trakcie zakupów idę na kawę i ciastko! Albo: – Kupując modę jem tylko pizzę! – Lody, lody i jeszcze raz deser lodowy. Prawda jest taka, że podczas modnego shoppingu uwielbiamy jeść, zwłaszcza jeśli jesteśmy w towarzystwie. Nasze najczęstsze wybory jedzeniowe podczas zakupów zależą od nastroju i czasu, jakim dysponujemy. Czy rodzaj potraw wpływa na nasze decyzje zakupowe? – Jesteśmy tym co jemy. Dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, a więc na nasze decyzje zakupowe. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą emocje. Sytym łatwiej opanować impuls, przemyśleć, czy dana rzecz jest rzeczywiście niezbędna. Poza tym są potrawy, po których czujemy się świetnie, tryskamy energią. A są również takie, po których potrzebujemy sjesty – energia odpływa i podświadomie szukamy miejsca do odpoczynku, a to nie sprzyja kontynuacji zakupów – tłumaczy Hanna Benek, dietetyk. Zauważa również, że posiłki podczas zakupów charakteryzują się zwykle dużą przypadkowością. Jedzenia nie celebruje się, zaspokaja się głód szybko i przez to za obficie. Efekt: niestrawność i późniejsze pogorszenia samopoczucia. W przypadku zbyt obfitego posiłku nie mamy siły szukać i przebierać w ofercie, akceptujemy, co nam podadzą, bez specjalnej analizy i negocjacji cen. Po zakupach możemy zatem stwierdzić, że kupiliśmy za drogo, za dużo i w dodatku rzeczy zupełnie niepotrzebne. W drugim przypadku efekt zakupów może nas nie zadawalać ze względu na rozkojarzenie podczas podejmowania decyzji. Przecież myślami byliśmy już przy stoisku z kanapkami. Warto zatem utrzymać równowagę. Jak to zrobić? Warto wybrać swój własny sposób i pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Słodycze w umiarkowanej ilości plus kawa są energetycznym zastrzykiem – w sam raz na dokończenie zakupów.

  • Kuchnia orientalna jest lekka i poprawia samopoczucie, pozwala na jasność umysłu.

  • Kuchnia włoska zdecydowanie poprawia humor podczas zakupów – nie bez kozery pizzerie i trattorie z Italii można znaleźć w każdym centrum i na każdej ulicy handlowej świata. – Włochy słyną z wyszukanych zakupów przy akompaniamencie słodkości na śniadanie z puszystym cappuccino i tzw: cornetto lub bomboloni. Przed makaronowym obiadem obowiązkowo zatrzymują się na dwa słowa z przyjaciółmi w towarzystwie aperitifów mini Pizzetty i słonych przekąsek przy barze, po lunchu nie obejdzie się bez deseru czyli najczęściej lody i sorbety dla zmiany smaku – tłumaczy Stefano Cherubini, właściciel restauracji Piccola Italia, który właśnie uruchamia również stoisko z oryginalnymi smakami lodów w MODO Domy Mody, warszawskim centrum mody.

  • Polska kuchnia nie musi być ciężka, powinna za to być świeża i dobrze przygotowana

  • Posiłek warto celebrować – zamiast biegać z jedzeniem po galerii, usiądź i spróbuj skoncentrować się na smakach. Poza tym, klient chodzący z jedzeniem po sklepie jest zmorą sprzedawców. Jeśli ubrudzisz przypadkiem oglądane rzeczy, z dużym prawdopodobieństwem czeka cię nieprzewidziany zakup.

  • Nie zapomnij o napojach, najlepiej niegazowanych i niskosłodzonych.

  • Warto szukać miejsc, które mają wyważoną ofertę kulinarną i dobre restauracje ze świeżo przygotowywanym jedzeniem. Jednym z najlepiej zapowiadających się nie tylko pod względem modowym, ale i kulinarnym jest warszawskie centrum mody MODO Domy Mody, gdzie będą zarówno restauracje kuchni orientalnej, polskiej czy włoskiej ale również kawiarnie, pijalnie soków, lodziarnie czy herbaciarnia. Tam zamiast na fastfoody postawiono na miejsca, gdzie celebruje się smaki i jedzenie.

Podziel się: