Główna » Małe wnętrza: jak je zaaranżować?

Małe wnętrza: jak je zaaranżować?

Aranżacja małych wnętrz to nie lada wyzwanie nawet dla profesjonalnego dekoratora wnętrz. Wymaga funkcjonalnego myślenia i przewidywania pewnych rozwiązań. Małe wnętrza wymagają kompromisów, co nie oznacza, że w swojej funkcjonalności nie mogą być stylowe i po prostu ładne.

Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od planu zagospodarowania przestrzeni. Pomoże to w stworzeniu maksymalnej funkcjonalności na minimalnej powierzchni mieszkania. Przy małych powierzchniach, dobrze jest stworzyć jednolitą aranżację całego mieszkania. Dlatego podczas planowania trzeba się zdecydować na konkretny styl, konkretne kolory i estetykę pomieszczeń. Sprawdzonym pomysłem na aranżacje do małych mieszkań będzie np. styl loftowy. Białe ściany i surowość formy idealnie współgrają z małymi mieszkaniami.

Co dalej?

Jeśli już wiemy, gdzie chcemy mieć kuchnię, łazienkę, salon czy biurko, to kolejnym etapem jest szukanie funkcjonalnych rozwiązań. Jedną z najważniejszych zasad funkcjonalności jest pamiętanie o swoich potrzebach. Na czym to polega? Zastanów się jakie rzeczy są Ci naprawdę potrzebne. Nie kupuj zbędnych ozdób, które tylko zabierają cenną powierzchnię mieszkania. Zastanów się także, jakie rzeczy, ubrania są Ci na co dzień niezbędne. Resztę ulokuj np. w górnych partiach szafy.

Jest to prosta zasada małych mieszkań, ale często się o niej zapomina. Oczywiście podczas takich wymian, np. ubrań zimowych na letnie, będzie Ci potrzeba drabina aluminiowa. Zainwestuj w taki sprzęt, ponieważ w małych mieszkaniach jest niemal zbawieniem. Wysokie, zabudowane szafy idealnie sprawdzą się na małych powierzchniach, ponieważ są bardzo pojemnie, nie zajmują aż tak dużo miejsca, a poza tym każdy ich element możemy dobrać do naszych potrzeb.

Wykorzystaj perspektywę

Proste triki pozwolą Ci optycznie powiększyć mieszkanie. Jednym z nich jest lustro. Wykorzystaj je w małym przedpokoju, a wszystkim przechodzącym przez próg Twojego domu, wyda się on dwa razy większy. Kolejnym trikiem jest biel, o której była już mowa. Nie eksperymentuj z kolorami – biel nadaje przestrzeni. Zrezygnuj również z przytłaczających, ciężkich firan – postaw na delikatne i zwiewne zasłonki.

„Małe jest piękne” to znane powiedzenie, które można sparafrazować, mówiąc, że „małe jest funkcjonalne”. Zastosowanie powyższych rad spowoduje, że tak właśnie będzie.

Podziel się: