Główna » Parapet granitowy – estetyka czy niepotrzebny wydatek?

Parapet granitowy – estetyka czy niepotrzebny wydatek?

Parapet granitowy

Podczas budowy czy remontu domu stajemy przed wyborem odpowiedniego parapetu. Zupełnie nie znamy się na sprawach tego typu, ale jedno wiemy na pewno – nie chcemy, żeby był to parapet blaszany. Ten bowiem zupełnie nam się nie podoba, a przecież dom, w którym będziemy mieszkać, ma być idealny w każdym calu.

Rodzaje parapetów

Wraz z rozwojem przemysłu budowlanego zwiększyła się również liczba rozwiązań, jakie możemy zastosować przy budowie parapetów. Minęły już te czasy, kiedy każdy parapet składał się z kilku połączonych ze sobą cegieł, jak na przykład w starych kamienicach. Nawet parapety z ocynkowanej blachy stalowej nie są już teraz tak popularne, jak kiedyś. Wiąże się to właśnie z tym, że budownictwo znalazło nowe, bardziej nowoczesne i estetyczne metody. Teraz materiały dostępne do budowy parapetów to na przykład PVC, kształtki klinkierowe, kamień oferowany przez takie firmy jak Zakład Kamieniarski Stanisława Guzika, konglomerat czy w końcu drewno, które jednak nie jest zbyt trwałe. Niektóre z tych materiałów nadają się jednak tylko na parapety zewnętrzne ponieważ wewnątrz domu nie wyglądają estetycznie. Kamień jednak, a w szczególności granit, to takie tworzywo, którego można użyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Parapet granitowy

Granit może występować w wielu kolorach, a przez swoje właściwości możemy użyć go do stworzenia parapetu wewnętrznego oraz zewnętrznego. Aby do domu nie wkradła się monotonia, można zastosować dwa różne kolory tego kamienia. Granit jest niezwykle estetycznym minerałem, ale co ważniejsze – jest bardziej trwały od innych, dostępnych na rynku tworzyw. To jedna z najtrwalszych skał. Ten kamień gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i promieniowanie UV. Faktycznie, granit jest droższy niż inne materiały, z których tworzy się parapety, ale wynika to z jego najwyższej klasy jakości. Nie jest to więc niepotrzebny wydatek, a raczej coś zarówno praktycznego, co będzie służyło na długie lata, jak i wyjątkowo estetycznego. Warto dodać również, że granit to chyba jedyny materiał, który daje tak wiele możliwości, jeśli chodzi o tworzenie niepowtarzalnie wyglądającego domu. Wybór kolorów jest właściwie nieograniczony – mogą występować płyty o barwie niebieskiej, zielonej, czerwonej lub, chyba najbardziej popularnej, czarnej. Również rodzaj powierzchni takiego parapetu zależy tylko od nas, możemy bowiem wybrać wersję szlifowaną matową, polerowaną czy łupaną. Możliwości jest wiele, ogranicza je jedynie własne poczucie smaku i estetyki.

Parapety granitowe, według specjalisty, jakim jest na przykład kamieniarz Stanisław Guzik, właściwie nie posiadają wad. Jedynym minusem decyzji o zakupie parapetów z tego minerału może się okazać ich wysoka cena. Warto jednak pamiętać, że w tej kwocie znajduje się jeden z najbardziej trwałych kamieni, jakie znamy, co czyni jego zakup inwestycją na długie lata.

Podziel się: