Główna » Czego szukają nabywcy luksusowych apartamentów?

Czego szukają nabywcy luksusowych apartamentów?

Lokalizacja i jakość inwestycji to ważne, lecz nie jedyne cechy, których poszukują osoby zainteresowane zakupem apartamentu. Jakie są oczekiwania nabywców na wartym blisko 450 mln zł polskim rynku luksusowych nieruchomości?

Według szacunków firm KPMG i REAS (raport „Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce”, czerwiec 2015) na pierwotnym rynku luksusowych nieruchomości wyróżnia się w kraju 5 aglomeracji: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto oraz Poznań. Łączna wartość zawieranych w tych miastach transakcji wynosi w ciągu roku ok. 500 mln zł. Na tę sumę w 90% składa się sprzedaż apartamentów (ok. 450 mln zł), natomiast pozostałe 10% dotyczy rezydencji. Autorzy badania szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat można spodziewać się wzrostu liczby zawieranych transakcji na pierwotnym rynku samych tylko apartamentów, którego roczna wartość powinna sięgnąć 500 mln zł. W odniesieniu do tych optymistycznych dla branży prognoz warto zastanowić się, czego od luksusowych nieruchomości oczekują ich nabywcy.

To możliwe, aby dość precyzyjnie określić katalog wymagań, które powinien spełniać luksusowy apartament, aby potencjalny nabywca uznał go za wart uwagi. Oprócz prestiżowej lokalizacji są to przede wszystkim elegancka i stylowa architektura, wysoki standard nieruchomości i bezpieczeństwa czy dostępność terenów wypoczynkowo-rekreacyjnych – mówi Mariola Krakowiak, dyrektor ds. sprzedaży w Allcon Osiedla.

Lokalizacja – przewaga nadmorskich nieruchomości

Choć podaż na trójmiejskim rynku luksusowych apartamentów wyraźnie ustępuje Warszawie oraz nieznacznie Wrocławiowi i Krakowowi, to nadmorskie nieruchomości wydają się mieć lokalizacyjną przewagę nad tymi, które znajdują się w głębi kraju. Wynika ona z funkcji i statusu kurortu, jaką pełnią takie lokalizacje jak Sopot czy Gdynia Orłowo, a także związanej z położeniem geograficznym różnorodności tej aglomeracji. O ile więc w Warszawie za główny rejon dla luksusowych inwestycji można uznać Górny Mokotów, we Wrocławiu Stare Miasto, a w Krakowie oprócz Starego Miasta także Kazimierz, o tyle Trójmiasto jest pod tym względem o wiele bardziej urozmaicone. Widać to na przykładzie takich budynków jak apartamentowiec WaterLane stojący w Gdańsku nad Motławą, wieżowiec Sea Towers w ścisłym centrum Gdyni czy inwestycja Villa Nova zlokalizowana w najbardziej zacisznym zakątku Gdyni – prestiżowym Orłowie.

Można powiedzieć, że Trójmiasto, jak żadna inna aglomeracja, jest w stanie zapewnić właścicielom luksusowych nieruchomości jeden z najpiękniejszych widoków i naturalną, wynikającą z usytuowania geograficznego intymność położenia często na styku lądu i morza. Jednak nawet w Trójmieście niewiele jest położonych tuż przy plaży, kameralnych rezydencji, w których znajdują się nie więcej niż 3 apartamenty – tłumaczy Mariola Krakowiak z Allcon Osiedla.

Pakiet usług na najwyższym poziomie

Pod względem ważności dla nabywców to wymagania dotyczące lokalizacji zajmują zazwyczaj pierwsze miejsce, ale luksusowa nieruchomość, aby wpisać się w wysokie oczekiwania nabywców, musi spełniać również szereg innych kryteriów. Bardzo ważna jest oryginalna, nietuzinkowa architektura, standard budynku oraz części wspólnych, a także strefa rekreacyjna z siłownią, fitnessem czy sauną. Dużym uznaniem cieszą się też stylowo zaprojektowane ogrody wokół rezydencji. Dla potencjalnych nabywców luksusowych nieruchomości bardzo istotne pozostają także kwestie związane z bezpieczeństwem, a więc całodobowa ochrona.

villa_nova_02

Podziel się: