Główna » Jakie wybrać tapety do mieszkania?

Jakie wybrać tapety do mieszkania?

Ostatnio alternatywą dla malowania ścian, znowu stają się tapety. Jak je dobrać?

Tapety papierowe
Klasyczny rodzaj tapet, których nakładanie wymaga nieco większej wprawy, niż tapet na flizelinie. Nie są tak odporne jak winylowe, jednak ich niewątpliwą zaletą jest cena. Dzięki temu, że tapety papierowe są tańsze, bez żalu będziemy mogli sobie pozwolić na ich częstszą wymianę, a odmiana kolorystyki ścian to jeden z lepszych sposobów na zmianę wystroju i charakteru wnętrza. Bez problemu znajdziemy też w bogatej ofercie wzorów ten, który spodoba nam się najbardziej.
Takie tapety nie nadają się do kuchni, czy łazienki, gdzie potrzebujemy wodo czy paroodpornych materiałów, ale świetnie sprawdzą się na przykład w sypialni, czy dziecięcym pokoju, szczególnie jeśli naszym pociechom zdarza się rysować po ścianach.

Fototapety

To tapety, których wzór zależy całkowicie od naszej inwencji. Na ścianę, dzięki fototapecie możemy nanieść na przykład zdjęcie z wakacji, czy ulubiony plakat filmowy. Jeżeli nie dysponujemy zdjęciem w odpowiedniej rozdzielczości, albo po prostu potrzebujemy gotowego wzoru, możemy skorzystać z bazy grafik udostępnianych przez firmy zajmujące się przygotowywaniem fototapet.
Tego typu tapeta to dobre rozwiązanie do nowoczesnych salonów – popularne ostatnio motywy to te związane z wielkimi miastami, Nowym Jorkiem czy Paryżem. Fototapeta sprawdzi się także w pokoju dziecięcym, ponieważ możemy zamówić na przykład wzór związany z ulubioną bajką dziecka.

Tapety z włókna szklanego

Włókno szklane sprawdzi się doskonale na przykład w łazience. 

Jest ono bowiem odporne na zarysowania, środki chemiczne, ale przede wszystkim – na wodę. Tapeta, którą wyłożymy ściany łazienki nie może chłonąć wilgoci, ponieważ z tego powodu na jej powierzchni powstanie pleśń. Dlatego, dobrym wyborem jest tapeta z włókna szklanego – dzięki niej ściany „oddychają”. Co więcej, nie musimy się obawiać o to, że uszkodzimy powierzchnię tapety podczas sprzątania, kiedy używamy chemikaliów.

Tapety na flizelinie
Swoją popularność zawdzięczają łatwości ich nakładania. Nie wymagają wielu godzin męczenia się z klejeniem ich do ścian, ponadto przy zrywaniu, nie pozostają po nich nieestetyczne ślady i resztki tapety. Zazwyczaj na flizelinie robi się tapety winylowe, które są odporne na zmywanie. Dzięki temu dobrze sprawdzą się w kuchni – często przecież coś nam chlapnie, pryśnie podczas gotowania czy smażenia. Ponadto, nie przepuszczają one pary wodnej. Z tego względu możemy je umieścić również w łazience. Są droższe niż tapety papierowe, ale też bardziej wytrzymałe.

Jeśli poszukujecie więcej informacji na temat tapet, zajrzyjcie na stronę www.tapetuj.pl.

Podziel się: