Główna » Skręcamy meble, czyli wszystko o akcesoriach meblowych

Skręcamy meble, czyli wszystko o akcesoriach meblowych

Rozglądając się po sklepach meblowych często mamy wrażenie, że ceny mebli są o wiele za wysokie w stosunku do ich jakości. Nawet niewielka szafka, czy regał wykonany z prostej płyty wiórowej może niemało kosztować. Dlatego też coraz większa ilość osób decyduje się na samodzielne wykonanie i skręcenie mebli. Każdy, kto ma w sobie odrobinę z majsterkowicza, z pewnością poradzi sobie z wykonaniem najprostszych mebli, takich jak np: biurko, szafka czy regał. Meble te mogą być ładniejsze i tańsze od tych, które są dostępne w salonach meblowych. Dodatkowo będą one idealnie dopasowane do danego mieszkania pod względem wymiarów. Po ich skończeniu każdy wykonawca będzie mógł się nimi pochwalić i być dumnym ze swojego dzieła.

Zanim jednak zaczniemy skręcać meble musimy stworzyć ich projekt. Bez niego trudno będzie cokolwiek zrobić. Najpierw wykonajmy pomiary pomieszczenia, w którym będzie stał dany mebel. Potem, jeśli sami nie umiemy stworzyć projektu, poszukajmy go w internecie lub przejrzyjmy katalogi firm, które produkują meble. Kiedy już będziemy wiedzieć co stworzyć, rozrysujmy projekt uwzględniając wymiary. Pamiętajmy, aby na rysunku uwzględnić również szerokość płyt. Dobrym pomysłem jest zorientowanie się w cenach materiałów i wykonanie wstępnego kosztorysu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy nagle zabraknie nam środków finansowych i trzeba będzie przerwać montaż mebli w połowie wykonania.

Po wykonaniu projektu należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. 
Aby samemu wykonać meble będziemy potrzebować: porządnej miarki, wiertarki, wkrętarki i młotka. 
Najlepiej i najtaniej można zrobić meble z płyty wiórowej. Z materiału tego korzystają wszyscy producenci mebli w naszym kraju. Płyty można zamówić osobiście w hurtowni lub w sklepie internetowym (np. sklep firmy El-decor Eliza Kopcińska). W obydwu miejscach można zamówić płyty na wymiar, które od razu zostaną przycięte do interesujących nas długości. Możemy również wybrać kolor okleiny oraz zlecić oklejanie obrzeży. W ten sposób zdobędziemy gotowe płyty, które wystarczy skręcić.

Jednak żeby móc w całości wykonać mebel potrzebne nam będą elementy mocujące, czyli wszelkiego rodzaju śruby, wkręty, mniejsze i większe gwoździe oraz drewniane kołki. Jeśli tworzymy np. szafkę, to trzeba pamiętać, że będziemy potrzebować jeszcze frontów meblowych oraz zawiasów mocujących i uchwytów. Dodatkowo, jeśli ma to być mebel stojący, musimy dobrać do niego odpowiednie nóżki. 
Zanim jednak zaczniemy wiercić otwory w płytach, warto użyć punktaka lub innego narzędzia, które pomoże nam zrobić niewielkie wgłębienie w miejscu, gdzie będziemy wiercić. W przeciwnym wypadku wiertło będzie się ślizgać i może uszkodzić płytę, co narazi nas na dodatkowe koszty. 
Po wywierceniu wszystkich otworów należy złożyć wszystkie elementy w całość. Łączymy ścianki, dół oraz górę szafki, montujemy zawiasy i przykręcamy front (drzwiczki).

Po skręceniu mebli warto pamiętać o takich detalach jak zaślepki do wkrętów lub maskownice śrub (dostępne w sklepie internetowym firmy El-decor Eliza Kopcińska), dzięki którym nasz mebel nie będzie raził swoim „niewykończonym” wyglądem. Zaślepki można dobrać pod kolor okleiny, dzięki czemu zyskamy jeszcze lepszy i bardziej estetyczny efekt.

Podziel się: