Główna » Jakie czynności wchodzą w zakres serwisu drzwi?

Jakie czynności wchodzą w zakres serwisu drzwi?

Drzwi zapewniają nam bezpieczeństwo. To dzięki nim czujemy się pewnie we własnym mieszkaniu. Istotne jest więc, żeby działały bezawaryjnie. Kiedy okazuje się, że zamek w drzwiach wejściowych się zepsuł, automatycznie spada nasze poczucie bezpieczeństwa. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby ustrzec się przed awarią drzwi czy zamka. Jednym z nich jest regularny serwis.

Istotny serwis czy niepotrzebne wydawanie pieniędzy?

Kiedy drzwi ciężko się otwierają lub nie domykają, jest to pierwsza oznaka tego, że powinniśmy zacząć prace konserwatorskie. Taka sytuacja istnieje również wtedy, gdy czujemy, że klucz nie wchodzi już do zamka tak łatwo jak wcześniej lub mamy pewne trudności z przekręceniem go, a co za tym idzie – otwarciem drzwi. Ale drzwi zewnętrzne oraz wbudowane w nie zamki to coś, o co trudno jest zadbać samemu. Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może nie tylko nie pomóc, ale nawet zaszkodzić. Dlatego zadzwonienie na Pogotowie Zamkowe i prośba o serwis drzwi nie jest nieistotną czynnością, a wręcz przeciwnie, bo dzięki temu przedłuża się żywotność drzwi oraz samego zamka.

Na czym polega serwis drzwi?

Doświadczony fachowiec powinien mieć ze sobą wszystkie narzędzia potrzebne do tego, aby usprawnić bądź naprawić drzwi. Na początku musi skupić się na tym, co sprawia problemy lub przestało działać. Zdarza się także, że nie ma żadnej usterki, a ślusarz musi jedynie wykonać rutynową kontrolę. W skład serwisu może wchodzić dokręcenie i naoliwienie zawiasów. To także oliwienie zamka i upewnienie się, że jego mechanizm poprawnie działa. Zamek również może wymagać dokręcenia. Czasem może się zdarzyć, że widoczna usterka jest niemożliwa do naprawy. W takich sytuacjach ślusarz proponuje zamontowanie nowej wkładki do zamka. Czasem, w przypadku niektórych awaryjnych otwarć drzwi, może się okazać, że trzeba wymienić zamek. Profesjonalny ślusarz powinien posiadać w swoim samochodzie zapas zamków z atestem bezpieczeństwa. Specjalista wymontuje stary zamek, a następnie zamontuje nowy, pasujący do typu drzwi. Jeśli klucz w zamku zgrzyta, może się okazać, że wystarczy tylko odpowiednio przeczyścić jego mechanizm.

Przy korzystaniu z usług fachowców, należy zwracać uwagę na tych, którzy nie są profesjonalni. Może to dać o sobie znać w momencie, w którym, nie wiedząc, jaka jest usterka, chcą od razu wymienić zamek w drzwiach. Problem może się okazać bardzo prosty, jednak wymienienie całego zamka będzie z pewnością droższe dla nas, a co za tym idzie, bardziej opłacalne dla „fachowca”. Często bywa tak, że decydujemy się na taką opcję. Powodowane jest to zwyczajną niewiedzą – klienci są przekonani o tym, że taki ślusarz wie najlepiej, co robi i jak rozwiązać problem. Na stronie internetowej Pogotowia Zamkowego we Wrocławiu możemy przeczytać informację, że wymiana zamka to powinien być ostatni krok, podejmowany tylko wtedy, kiedy inne metody naprawy zawodzą. Dzieje się tak dlatego, że kupno nowego zamka od ślusarza generuje dodatkowe koszty, a czasem takiej sytuacji można po prostu uniknąć.

Podziel się: