Przejdź do treści
Główna » Olejowanie drewna – wszystko co musisz wiedzieć!

Olejowanie drewna – wszystko co musisz wiedzieć!

Olejowanie drewna jest jednym ze sposobów zabezpieczania desek lub mebli przed negatywnym wpływem kontaktu z wodą i działaniem czynników atmosferycznych. Jest to zabieg mający na celu konserwację drewna, dlatego powinien być regularnie powtarzany. Dowiedz się więcej na temat olejowania drewna.

 

1. Po co wykonuje się olejowanie drewna?

2. Zalety i wady olejowania drewna

3. Oleje do drewna – rodzaje dostępnych preparatów

4. Olejowanie drewna krok po kroku

Oleje do drewna zyskują na popularności. Są coraz częściej wybierane do zabezpieczania mebli lub podłóg zamiast innych preparatów. Dowiedz się więcej o olejowaniu drewna.

Po co wykonuje się olejowanie drewna?

Olejowanie drewna wykonuje się w celu zabezpieczenia desek i mebli przed uszkodzeniami. Dzięki olejom tworzy się naturalną warstwę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi, zawilgoceniem i zabrudzeniami. Za pomocą olejów poprawia się również wygląd drewna. Dzięki nim podkreśla się usłojenie i naturalność podłogi lub mebli, co jest niemożliwe w przypadku malowania drewna farbą lub pokrywania go impregnatem. Jeżeli chcesz zabezpieczyć deski podłogowe lub meble ogrodowe, dowiedz się więcej o olejowaniu na http://malowaniedrewna.com.pl/

Zalety i wady olejowania drewna

Najważniejszą zaletą olejowania drewna jest zwiększenie jego odporności na wilgoć. Drewno wchłania nadmiar wody z powietrza, a gdy powietrze staje się suche, deski oddają wchłoniętą wcześniej wilgoć. Dzięki temu podłoga lub meble są odpowiednio zabezpieczone przed wypaczaniem i kurczeniem. Olej jest odporniejszy na zarysowania od lakieru, a ponadto jest produktem ekologicznym, jeżeli stawia się na oleje produkowane z naturalnych składników. Naturalne oleje do drewna można bez przeszkód stosować w pokojach dziecięcych i niemowlęcych. Atutem olejowania jest łatwa renowacja podłóg bez konieczności cyklinowania ich powierzchni, a także możliwość odnowienia dowolnego fragmentu desek. Drewno pokryte olejem lepiej oddaje ciepło, dlatego sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Kolejną zaletą konserwacji za pomocą olejów jest niepodatność podłogi i mebli na przyciąganie kurzu.

Wśród wad olejowania drewna wymienia się konieczność przeprowadzania częstej renowacji. Na początku użytkowania drewnianej podłogi lub mebli dodatkową warstwę oleju trzeba nakładać nawet co kilka miesięcy. Podłoga powinna być myta specjalnym preparatem do drewna, co wymusza zakup kolejnego środka do pielęgnacji. Minusem jest również utrudniona konserwacja drewna za pomocą środka innego niż olej. Przed pokryciem desek lakierem lub farbą powinno się najpierw usunąć olej, a dopiero później użyć farby lub lakieru.

 

Oleje do drewna – rodzaje dostępnych preparatów

Oleje do drewna są dostępne w kilku rodzajach. Pierwszym z nich są oleje twardniejące, które są wzbogacone o domieszkę naturalnych lub sztucznych żywic. Do ich używania niezbędne są rozpuszczalniki. Oleje nietwardniejące są natomiast pozbawione utwardzaczy, jednak są mniej wytrzymałe od olejów twardniejących. W celu uzyskania solidnej ochrony drewna zalecane jest dodatkowe woskowanie desek. Wśród olejów do drewna wyróżnia się produkty olejowo-woskowe. Ich skład jest wzbogacony o woski i rozpuszczalniki, które przyśpieszają proces schnięcia. Oleje zawarte w preparatach z tej grupy wnikają w głąb drewna, natomiast woski tworzą twardą warstwę zabezpieczającą na powierzchni desek.

Olejowanie drewna krok po kroku

Olejowanie drewna jest dość proste, jednak wymaga sporo czasu, zwłaszcza gdy powierzchnia podłogi lub liczba mebli do zabezpieczenia jest duża. Jeżeli podłoga jest pokryta lakierem lub farbą, warstwa preparatu musi być wcześniej zeszlifowana. Więcej dowiesz się na http://malowaniedrewna.com.pl/malowanie-drewna-olejem/

Materiał zewnętrzny

DOM MODNY