Główna » Jak urządzić ogród na tarasie czyli jakie kwiaty na taras wybrać?

Jak urządzić ogród na tarasie czyli jakie kwiaty na taras wybrać?

Kwiaty ożywiają każdą przestrzeń wokół nas. Przydomowy taras może nabrać nowe wyjątkowego uroku, jeśli pojawią się na nim kolorowe kwiaty oraz wielosezonowa zieleń. Jak najlepiej urządzić taras?

Zwłaszcza posiadacze niewielkich, miejskich ogródków docenią każdą roślinę, która może ożywić ich przydomową przestrzeń. Dlatego warto sprawdzić, jakie rośliny najlepiej zaadaptują się na tarasie, a także które gatunki przetrwają najdłużej. Oto kilka porad, dzięki którym możemy zamienić nieduży taras w prawdziwy, przydomowy ogród.

Jakie rośliny wybrać na taras?

Ukwiecony taras lub balkon przyciągają wzrok, a domownikom zapewniają przyjemne otoczenie, w którym mogą się zrelaksować. Jednym z największych atutów posiadania tarasu jest możliwość tworzenia dowolnej kompozycji każdego roku. W doniczkach możemy zasadzić rośliny sezonowe, dzięki czemu przez kilka miesięcy w każdym roku możemy cieszyć się inną aranżacją. Jako że przestrzeń tarasu często bywa ograniczona, cenne są przede wszystkim rośliny kwitnące obficie i jak najdłużej. Sprawdź ofertę roślin na taras w sklepie https://www.castorama.pl/.

Rośliny sezonowe na taras

Z racji możliwości corocznej wymiany, a tym samym urozmaicenia naszego tarasu, najczęściej spotykamy na nich rośliny sezonowe. W naszym klimacie dominują kultowe już pelargonie oraz petunie. Jeśli jednak chcemy być nieco bardziej nieszablonowi, warto rozważyć takie kwiaty jak bakopy, goździki czy lobelie. Sporą popularnością cieszą się też werbeny. Co więcej, większość z nich można zachować na dłużej. Wystarczy przechować je przez zimę w chłodnym (około 5 stopni) pomieszczeniu, gdzie rośliny będą miały dostęp do światła. Niemniej można je po prostu potraktować jako rośliny jednoroczne. Doniczki często wypełnia się też delikatnymi, ale pięknymi bratkami, nasturcjami lub niezapominajkami. Jeśli wolimy rośliny pnące, warto zastanowić się nad np. groszkiem pachnącym.

Rośliny wieloletnie na taras

Duże donice lub większe umożliwiają nam ustawienie na tarasie także roślin wieloletnich. W tej roli najlepiej sprawdzają się byliny oraz krzewy, które nie są zbyt wymagające. Taras nie zawsze usytuowany jest po najbardziej nasłonecznionej stronie, dlatego warto poszukać odmian, które nie wymagają dużej ilości słońca ani troskliwej pielęgnacji. Rozwiązaniem, które gwarantuje zarówno efekt estetyczny, jak i wygodę są trawy ozdobne. Sporą popularnością cieszy się np. bambus. Uniwersalne są z kolei krzewy iglaste oraz znane doskonale tuje. Wyjątkowy efekt mogą zapewnić też krzewy liściaste – berberys lub forsycja. Jeśli zależy nam na całorocznym efekcie, polecamy bukszpan.

W czym posadzić rośliny na tarasie?

Jako że rośliny tarasowe sadzone nie są sadzone bezpośrednio w ziemi, niezwykle ważnym aspektem jest wybór doniczki lub estetycznej osłonki. Ich wygląd jest równie ważny jak roślin, które w nich rosną. Wśród zewnętrznych donic prym wiodą modele w stylu kamiennym oraz betonowym. Surowa stylistyka doskonale wpisuje się do miejskich ogródków otoczonych kostką brukową. Donice z tworzywa sztucznego oferują szerszą gamę kolorystyczną. Na parapetach lub poręczach można umieścić tradycyjne donice balkonowe. Na tarasy wykonane z drewna polecamy doniczki klasyczne, wykonane bądź imitujące glinę lub wiklinę.

Podłoże dla roślin tarasowych

W każdym markecie, w dziale ogrodowym znajdziemy całą gamę worków z ziemią przeznaczoną do kwiatów, krzewów czy nawet konkretnych gatunków, jak np. podłoże do pelargonii. Taka różnorodność wynika przede wszystkim ze składu, który często dostosowany jest do potrzeb danego gatunku. Rozwijając się w naturalnych warunkach, rośliny najlepiej czują się w gruncie zbliżonym do tego, z którego pochodzą. W sklepach dostępne są również specjalne mieszanki ziemi przeznaczone do roślin balkonowych. Można też oczywiście zastosować też uniwersalne podłoże, jednak wtedy warto zastosować też specjalne odżywki do kwiatów. Elementem dekoracyjnym, który uzupełni tarasową ekspozycję może być kora. Wysypując dno doniczki korą, roślina będzie lepiej się prezentować oraz mniej brudzić w czasie opadów deszczu.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Aby móc jak najdłużej cieszyć się pięknymi roślinami na tarasie, koniecznie musimy o nie właściwie zadbać. Pielęgnacja rozpoczyna się już na etapie sadzenia. Pamiętajmy, żeby odpowiednio dobrać rozmiar doniczki do gatunku. Dotyczy to zwłaszcza krzewów, które wraz z rozrostem systemu korzennego, często brakuje im przestrzeni w ziemi. Dla krzewów oraz mniejszych drzew minimalna warstwa podłoża powinna mieć 50 cm lub więcej. Rozkładając podłoże należy pamiętać o warstwie drenującej, która zapewni właściwy przepływ wody, a także dopływ świeżego powietrza. Po wsadzeniu oraz w poszczególnych porach roku warto zadbać o nawożenie. W ten sposób zyskamy zdrowe rośliny, które dłużej będą cieszyć nasze oko. Jeśli zdarza się nam zapomnieć o nawozach, lepiej wsadzić przed domem trawy lub bukszpan, gdyż te rośliny są zdecydowanie mało wymagające pod względem wartości odżywczych, jakie powinny być im zapewniane.

Artykuł Partnera, foto: pixabay.com

Podziel się: