Główna » Balkon, czyli ogród w sercu miasta – jak urządzić go ze smakiem?

Balkon, czyli ogród w sercu miasta – jak urządzić go ze smakiem?

balkon

Niemal każdy mieszkaniec miasta marzy o miejscu, w którym mógłby nie tylko zrelaksować się i odpocząć, ale również zaczerpnąć świeżego powietrza. Okazuje się, że czasem wystarczy po prostu posiadać balkon, który można urządzić w taki sposób, by przypominał prawdziwy ogród. O czym w takim przypadku warto pamiętać?

Wygoda i komfort

Niezależnie od wielkości balkonu, powinniśmy zadbać o komfort i wygodę podczas naszego odpoczynku. W tym celu warto najpierw poznać dokładne wymiary balkonu; dzięki temu będziemy mogli zaplanować dokładnie aranżację przestrzeni. Dobrze będzie, jeśli wygospodarujemy choć trochę miejsca na wygodne krzesło, fotel lub nawet małą ławkę czy huśtawkę ogrodową – wtedy przebywanie na balkonie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Jeszcze lepiej, jeśli balkon jest na tyle duży, że zdołamy umieścić na nim także niewielki stolik – dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód rozkoszować się kawą lub herbatą pitą na świeżym powietrzu, nawet bez wychodzenia z mieszkania. Warto pamiętać, że wszystkie meble balkonowe powinny być na tyle lekkie, żeby można było je bez problemu przenieść do wnętrza mieszkania. Dzięki temu szybko schowamy je do środka, kiedy pogoda będzie wyjątkowo niesprzyjająca. Z tego względu dużą popularnością cieszą się na przykład meble wiklinowe.

Zielony kąt

Ogród w sercu miasta, czyli na balkonie, możemy wyczarować tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na zasadzenie odpowiednich roślin. Najczęściej wybierane są kwiaty doniczkowe, takie jak pelargonia czy surfinia; obie rośliny mają piękne, kolorowe kwiaty, które przyciągają wzrok i sprawiają, że balkon nabiera kolorów. Innym rozwiązaniem mogą być również wrzosy i wszelkiego rodzaju niskie rośliny balkonowe. Niektóre osoby decydują się nawet na posadzenie na balkonie powojnika – jest to roślina pnąca, która świetnie oplata się wokół barierki, tworząc zieloną ścianę, za którą można swobodnie usiąść. Jak najlepiej będzie rozmieścić kwiaty? Otóż część z nich można powiesić na barierce, część postawić na ziemi (chociaż najlepiej nie więcej niż jedną lub dwie donice), pozostałe natomiast możemy ustawić na parapecie. Dzięki roślinom nie tylko poczujemy się jak w ogrodzie, ale także pozwolimy swojemu wzrokowi odpocząć – zieleń to najlepszy kolor dla zmęczonych oczu.

Dbajmy o drobiazgi

Jeśli wiemy, że będziemy regularnie odwiedzać balkon i spędzać na nim sporo czasu, możemy zainwestować w niewielkie drobiazgi, które sprawią, że nasz „ogród” stanie się nieco przytulniejszy. Dobrym pomysłem jest chociażby kupno specjalnego, miękkiego chodniczka, który położymy na podłodze; dzięki temu latem będziemy mogli swobodnie wychodzić na balkon boso. Ciekawym rozwiązaniem może być również zainstalowanie (jeśli oczywiście jest na to miejsce) niewielkiej półki na książki czy bibeloty. Uwaga: zimą można na balkonie umieścić karmnik!

Balkon do złudzenia może przypominać niewielki kawałek ogródka – wystarczy zadbać o odpowiednie rośliny, pasujące meble (najlepiej specjalne – balkonowe) i dodatki, takie jak miękka mata czy poduszki. Jeśli tylko się postaramy, balkon może stać się naszą małą oazą, idealną do odpoczynku po ciężkim dniu pracy.