Ściany nie tylko malowane

Zwykła biała ściana to rozwiązanie oczywiste i znane od lat. Jednak w nowoczesnych mieszkaniach ściany stają się miejscem dekoracyjnym, czasem najbardziej efektownym w całym pomieszczeniu.

Kolorowe, malowane ściany

Jedna ściana w innym kolorze niż pozostałe – to już nikogo nie dziwi. I dobrze, bowiem wtedy na przykład ciemnoszara ściana może być doskonałym, efektownym tłem dla jasnych mebli. A pozostałe ściany, powiedzmy kremowe, staną się neutralnym dopełnieniem aranżacji. Dzięki temu, że współczesne farby są coraz doskonalsze, mają coraz lepsze właściwości użytkowe, malowanie staje się prostsze i przyjemniejsze. Wystarczy puszka farby, wałek do malowania, kuweta i w ciągu kilku godzin można odmienić salon czy sypialnię. Odmienić jedynie kolorem, co jest bardzo ekonomiczną metamorfozą. Warto wybierać farby, które można myć, a nawet szorować. Taka informacja musi znajdować się na opakowaniu farby. To szczególnie istotne, gdy w domu są małe dzieci – zabrudzoną ścianę można wtedy po prostu umyć, a nie jak to kiedyś bywało koniecznie odmalować.

wp3

A może boazeria?

Tak, tak – boazeria. Taka dekoracja ścian wraca do łask, a dokładnie do mody wnętrzarskiej. Można położyć nową lub, co ucieszy wiele osób, odnowić starą boazerię. Minął już czas, kiedy wszyscy pozbywali się boazerii uznanej za przeżytek. Drewno jest naturalnym materiałem ocieplającym wnętrza. Szczególnie dobrze zdaje egzamin w przedpokojach czy na klatkach schodowych. Jak zabrać się do odnowienia starej lakierowanej boazerii? Najpierw trzeba ją zeszlifować (najlepiej szlifierką), również między listewkami, mimo że to trudno dostępne miejsca. Kiedy listwy są oczyszczone do surowego drewna, można je ponownie polakierować. Pięknie wyglądają boazerie rozbielone jasną, nawet białą bejcą. Bejce pozostawią rysunek drewna, jego słoje, co uatrakcyjnia boazerię. Intensywność koloru zależy od ilości warstw bejcy. Potem powierzchnię trzeba polakierować matowym, bezbarwnym lakierem. Są też tzw. lakierobejce – jednocześnie barwią i lakierują drewno.

Panele – i tu nie chodzi o panele z PCW, lekko powyginane, nie do końca dobrze spasowane, jakie często można było spotkać w przychodniach lekarskich, gabinetach kosmetycznych czy u fryzjera. Nowoczesne panele wyglądają niczym elegancka boazeria. Bywają w wielu odcieniach, mają rozmaite struktury.

Panele na ścianę

wp4

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tapicerowane panele na ścianę. Jak wyglądają, jaki efekt tworzą na ścianie można zobaczyć m.in. na wnętrzarskim portalu poradniczym www.pytanieomieszkanie.pl To miękkie kwadratowe elementy, które montuje się na ścianie. Panele tapicerowane są wykonane z płyty wiórowej pokrytej miękką pianką tapicerską, a następnie obite tkaniną obiciową. To właśnie pianka daje im tę miękkość. Taka miękka ściana to na przykład rozwiązanie do pokoi dziecięcych – idealne przy kąciku zabaw czy obok materaca, na którym dziecko lubi skakać. Z pewnością taka ściana będzie bezpieczna. Panele tapicerowane mogą służyć do zbudowania zagłówka za łóżkiem w sypialni. Do wyboru są oferowane w różnych kolorach, wzorach, z rozmaitych tkanin, nawet pluszu. Można zestawiać panel w różnych kolorach, budując z nich różnej wielkości powierzchnie.

Foto: Cosywall