Główna » Żyj bezpiecznie – pomoże w tym instalacja alarmowa

Żyj bezpiecznie – pomoże w tym instalacja alarmowa

Bezpieczeństwo to podstawa spokojnego życia całej rodziny. W jej osiągnięciu z pewnością pomoże montaż instalacji alarmowej. Aby dom był dobrze zabezpieczony, konieczne jest przemyślane rozmieszczenie czujek alarmowych oraz prawidłowe sterowanie nimi.

 

Rozmieść z głową czujki alarmowe

Podstawową funkcją instalacji alarmowej jest ochrona domu. Za wykrywanie zagrożeń odpowiadają czujki ruchu, które powinny w sposób przemyślany zostać rozmieszczone na terenie domu.

Cały system alarmowy musi zostać tak zaprojektowany, by przy jak najmniejszej ilości czujek ochronić wybraną część domu czy mieszkania. Czujki ruchu wykrywają między innymi otwarcie drzwi domu oraz niepowołaną osobę, która przemieszcza się w tak zwanych koniecznych do przejścia miejscach domu. Ten system wykrywania zagrożenia, najprostszy i zarazem najtańszy, zwany jest inaczej wykrywaniem pułapkowym.

Innym systemem, droższym, ale za to skuteczniejszym, jest taki, który wykrywa otwarcie wszystkich drzwi i okien domostwa. Sprawdzają się tu czujki magnetyczne – kontaktrony wykrywające ruch w obrębie drzwi i okien oraz pasywne czujki podczerwieni – PIR, wykrywające ruch w pomieszczeniach.

Rynek oferuje także alarmy wykorzystujące czujki wibracyjne oraz takie, które reagują na dźwięk tłuczonego szkła. Są one skuteczne w wykrywaniu prób sforsowania przez włamywacza drzwi, okien oraz innych zamykanych części domu.

Skuteczne, zintegrowane systemy alarmowe

Skuteczną instalacją alarmową jest taka, która wykorzystuje kontraktowy, czujki ruchu reagujące na otwarcia drzwi i okien oraz ruch w pomieszczeniach domu. Funkcje takie spełniają czujki zintegrowane, będące jednocześnie czujką magnetyczną i wibracyjną lub czujką ruchu i stłuczeniową. Jest to bezpieczny i skuteczny system, który często jest uzupełniany czujkami wykrywającymi atak na dane miejsce.

Obecnie często ochroną objęte są domy oraz tereny wokół nich. W sytuacji posiadania tego rodzaju instalacji, dzięki zamontowanym aktywnym barierom – tak zwanym torom podczerwieni, intruz wykrywany jest znacznie wcześniej, a właściciel domu ma więcej czasu na wezwanie policji.

Centrale alarmowe – sterowanie alarmem

Centrala alarmowa steruje systemem alarmowym poprzez odbieranie sygnału wysyłanego przez czujki ruchu. Sterowanie centralą i jej programowanie odbywa się przy pomocy połączonych z nią klawiatur i wyświetlaczy. To one pozwalają na włączanie i wyłączanie alarmu. Odbywa się to poprzez wprowadzenie odpowiedniego kodu dostępu oraz przez zaprogramowanie całego systemu. Wyświetlacz obrazuje stan każdej czujki i systemu jako całości. Informuje także o awariach systemu, a także o tym, że dane drzwi czy okno nie zostało przez użytkownika zamknięte. To przydatna funkcjonalność i gwarancja bezpieczeństwa w domu.

Bezpieczny dom z pewnością musi zostać wyposażony w odpowiedni system alarmowy. Centrala go obsługująca może łączyć się z komputerem lub innym urządzeniem mobilnym i wówczas to z nim będzie się komunikować w sytuacjach włączenia się alarmu.

Systemy alarmowe – warto je mieć dla własnego bezpieczeństwa

Zabezpiecz swój dom przed złodziejami poprzez instalację systemu alarmowego. Najbardziej popularne są takie systemy, które sygnalizują włamania i napad (SSWiN). Szybko i skutecznie informują o obecności na chronionym przez nie terenie intruza.

Współczesne systemy alarmowe mogą przestrzegać użytkowników także przed pożarem, zalaniem wodą z nieszczelnej bądź uszkodzonej instalacji, wyciekiem gazu, czy obecnością zagrażających życiu substancji. Ponadto czujki mogą działać samodzielnie lub w sposób zintegrowany wysyłając stosowną informację do danych służb. Działania takie mogą uratować dorobek całego życia, a nawet ludzkie życie.

Podziel się: