Główna » Zielone dachy – co to takiego?

Zielone dachy – co to takiego?

zielone dachy

W dzisiejszych czasach, podczas gdy w centrach aglomeracji miejskich nowe drapacze chmur wyrastają jak grzyby po deszczu, ważne jest, aby móc cieszyć się chociaż najmniejszym skrawkiem zieleni. Jest sposób na to, aby ten skrawek stał się nieco większy.

Ten sposób to tak zwane zielone dachy, nowoczesna technologia, pozwalająca cieszyć się zdrową, soczystą zielenią, nawet w największych miastach. Taka zieleń na zadaszeniach nie jest  wykonywana tylko po to, aby ładnie wyglądać, ma również inne cele. Przede wszystkim, obniża ona temperaturę oraz podwyższa wilgotność. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak w dużych miastach, a szczególnie przy nowoczesnym budownictwie, występuje problem nie tylko ze smogiem, ale również z tak zwanymi „wyspami ciepła”. Ma to miejsce wtedy, gdy nawierzchnie dachów oraz mury budynków działają jak swoiste akumulatory ciepła – w skrajnych przypadkach temperatura w takich miejscach może wzrastać nawet o dziesięć stopni celsjusza, co niesie za sobą naprawdę złe działania. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o zieleń w centrum miasta, nawet jeśli oznacza to zaprojektowanie oraz wykonanie tak zwanych zielonych dachów. Ponadto taki zielony dach możemy odpowiednio zagospodarować, aby służył nam jako taras lub ogród, którego nigdy nie mieliśmy, ale o którym zawsze marzyliśmy.

Dzięki firmie brukarskiej z Warszawy kostka.info.pl możemy pozwolić sobie na wyłożenie naszego dachu kostką tak, aby możliwe było przechadzanie się po nim, przy jednoczesnym chronieniu znajdujących się tam roślin. Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z ilością alejek, zabijemy wtedy cel, dla którego taki zielony dach powstał – kostka brukowa bowiem również się nagrzewa, a my chcemy (między innymi) obniżyć temperaturę oraz podnieść wilgotność w okolicy. Przy takim zagospodarowaniu naszego zadaszenia ważne jest również jego wzmocnienie oraz zabezpieczenie na przykład barierkami.

Technologia zielonych dachów nadaje się również wtedy, kiedy mamy problem z przegrzewaniem się naszego dachu. Dachy bowiem często pokryte są ciemnymi dachówkami, co bardzo przyciąga słońce. I może faktycznie jest to dobry sposób na ogrzanie domu czy mieszkania w czasie jesieni lub zimy, ale w lecie w takim domku możemy poczuć się jak w garnku z gotująca się wodą. Dzięki zielonemu dachowi słońce nie będzie już problemem, a w lato z pewnością będzie dało się zauważyć, że temperatura jest niższa i od razu przyjemniej się oddycha. Tak, oddycha, ponieważ roślinność produkuje tlen, a także chłonie pyły i gazy z powietrza, dzięki temu poprawi się zarówno nasze samopoczucie, jak i zdrowie.

Jeśli posiadamy więc płaski dach, który latem potwornie się nagrzewa, a nie mamy ogrodu, o którym zawsze marzyliśmy, może czas pomyśleć nad zastosowaniem technologii zielonych dachów przy równoczesnym wyłożeniu alejek brukiem przy pomocy firmy brukarskiej z Warszawy

Podziel się: