Główna » Zawiasy do drzwi jako małe dzieła sztuki? To możliwe!

Zawiasy do drzwi jako małe dzieła sztuki? To możliwe!

Czy zwykły zawias do drzwi może stać się małym „dziełem sztuki”? Patrząc na współczesną twórczość, można powiedzieć, że wszystko kwalifikuje się do miana sztuki, a więc dlaczego nie miałyby również i zawiasy do drzwi? Również sami producenci idą z duchem czasu i starają się, aby każdy element drzwi był wyjątkowy.

Nakładki na zawiasy – dyskretna elegancja

Zawiasy do drzwi to najczęściej proste formy i klasyczne barwy. Nie są one tworzone do podziwiania, a po to, aby można było z nich praktycznie korzystać. Dzięki jednemu małemu dodatkowi mogą jednak zmienić się w estetyczny element ozdobny. W jaki sposób? Otóż wielu producentów drzwi takich oferuje nakładki na zawiasy, które nadają im zupełnie nowy wygląd. Dużą zaletą jest to, że nie trzeba zdejmować drzwi ani też używać narzędzi, aby je zamontować. Jako że są to nakładki – zgodnie z nazwą – nakłada się je na zawiasy i… to wszystko. Prościej być nie może, prawda? W ofertach znaleźć można zarówno zwykłe, proste nakładki, jak i bardziej ozdobne, co pozwala dopasować odpowiednie nie tylko do danych drzwi, ale również i aranżacji pomieszczenia, w którym się znajdują.

Jakie ozdobne zawiasy do drzwi pasują najlepiej?

Jeśli chodzi o same zawiasy do drzwi, mamy tu wybór kształtów i kolorów. Najpowszechniejsze są klasyczne z połyskiem – złotym lub srebrnym. Coraz częściej producenci drzwi, tak jak PORTA DRZWI, udostępniają swoim klientom zawiasy matowe, które ładnie komponują się z klamkami. Dla osób szukających bardziej niebanalnych form idealną propozycją będą zawiasy w ozdobnych kształtach – wszystko zależy oczywiście od samej stylistyki drzwi – nowoczesne nie będą pasować do stylowych drzwi retro i vice versa. Ozdobne zawiasy pasują świetnie zwłaszcza do takich, które mają już własne zdobienia –dodatkowo podkreślą ich walory estetyczne.

Wymiana zawiasów wraz z klamką może odmienić niemal całkowicie drzwi i sprawić, że zyskają „drugie życie”. Interesujące rozwiązanie to także zawiasy ukryte, które po zamknięciu drzwi nie są widoczne. Jednak są one dostępne wyłącznie w przypadku drzwi bezprzylgowych.

Czy koszt jest duży?

Ozdobne nakładki na zawiasy nie są dużym wydatkiem. Kupuje się je w komplecie – dwie sztuki na jeden zawias (jedna przeznaczona jest na dolną część, druga – na górną). Cena za taki zestaw wynosi około 25 złotych. W przypadku standardowych zawiasów czopowych ceny zaczynają się poniżej 20 złotych, a zawiasy 3D – z częścią ościeżnicową i skrzydłową – to ponad 70 złotych. Najdroższy wydatek czeka Cię w przypadku nabywania zawiasów ukrytych – tu ceny startują od 80 złotych, ale znaleźć można również takie, za które należy dać ponad 300 – na przykład zawiasy wpuszczane góra-dół do drzwi wahadłowych.