Główna » Zabudowy balkonów – dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu

Zabudowy balkonów – dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu

  • Styl

Zabudowy balkonów są coraz częściej widoczne w polskich blokach. Dobrze wykonane i zaprojektowane mogą być ozdobą oraz stanowić dodatkową, mocno pożądaną przestrzeń.

Zabudowany balkon – korzyści

Zabudowy balkonów mogą pełnić różnorakie funkcje. Przede wszystkim zapewniają powiększenie metrażu mieszkania, które można użytkować w dowolny, dostosowany do swoich potrzeb sposób. Zabudowa balkonu służy najczęściej jako:

  • dodatkowy składzik i miejsce do przechowywania rowerów, wózków dziecięcych, sprzętów sportowych,
  • strefa wypoczynkowa wyposażona w meble ogrodowe, zapewniająca chwile relaksu i odpoczynku,
  • zimowa oranżeria – miłośnicy kwiatów dzięki odpowiedniej zabudowie mogą przez cały rok hodować ulubione rośliny.

Zabudowy balkonów bardzo korzystnie wpływają na komfort przebywania na balkonie. Na niezabudowanym balkonie przebywa się głównie latem i ciepłą wiosną, natomiast dzięki zabudowie balkon może służyć cały rok. Zabudowa chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz wścibskim sąsiadami, którzy lubią sprawdzać, co dzieje się w mieszkaniu obok. Dobrze chronią mieszkanie przez hałasami i zapachami dochodzącymi z zewnątrz, co poprawia komfort użytkowania lokalu.

Zapewniają również utrzymanie stałego poziomu temperatury we wnętrzu, ponieważ zabezpieczają mieszkanie przed utratą ciepła. Gwarantują dodatkowe bezpieczeństwo – są utrudnieniem dla potencjalnego włamywacza. Zabudowy balkonów są też idealnym rozwiązaniem dla rodziców małych dzieci – eliminują niebezpieczeństwo wyrzucenia drobnych przedmiotów, co często jest ulubioną zabawą maluchów.

Jak estetycznie zabudować balkon?

Jeżeli zdecydujemy się na zabudowę balkonu, trzeba zrobić to z głową i zadbać o estetykę wykonania. Najważniejszy jest dobry projekt, dzięki któremu zabudowa wpisze się w charakter bloku i osiedla. Warto pamiętać, że każda zabudowa balkonu wymaga stosownego pozwolenia. Aby je uzyskać, należy złożyć wniosek do spółdzielni lub wspólnoty. Niektóre spółdzielnie nie zezwalają na jakiekolwiek zabudowy, więc warto to wcześniej sprawdzić. Jeśli natomiast zabudowa ma być wykonana w domach wolnostojących, pozwolenie nie jest wymagane.

Nowoczesne zabudowy balkonów nie przypominają już tych sprzed lat. Te wykonywane obecnie są estetyczne, ponieważ firmy dbają, aby pasowały do elewacji bloku. Najczęściej wybierane są zabudowy z przesuwnych tafli szkła. Warto zdecydować się na szło hartowane, które jest dużo bardziej wytrzymałe. Stosowane są dwa typu zabudów. Pierwsza to zabudowa ramowa, w której każda szyba oprawiona jest w profile, które przesuwają się po torze prowadnicy. Drugi typ to bardzo popularna i nowoczesna zabudowa bezramowa, którą instaluje się na specjalnych prowadnicach. Zabudowa jest niewidoczna z zewnątrz, nie ogranicza też widoku osobom przebywającym na balkonie.

Balkon, w zależności od preferencji, można zabudować od balustrady do sufitu lub od podłogi do sufitu. Można zamontować na nim wywietrzniki, ogrzewanie oraz oświetlenie. Dzięki temu balkon stanie się bardzo przytulnym, dodatkowym pomieszczeniem w mieszkaniu.

Zabudowy balkonów Lumon 6

Jednym z rodzajów zabudowy balkonów jest system szklanej, bezramowej zabudowy balkonu Lumon 6: https://lumon.com/pl/klient/produkty-i-rozwiazania/szklana-zabudowa-balkonowa-lumon-6. Jego główną zaletą jest prostota, minimalizm oraz brak ram okiennych. Dzięki temu pasować będzie do większości wnętrz. Szyby balkonowe można całkowicie otworzyć, dzięki czemu można cieszyć się świeżym, letnim powietrzem. Umożliwia to również bezproblemowe mycie szyb.

Do zabudowy wykorzystuje się szkło hartowne o grubości od 6 do 12 mm, wszystkie elementy zewnętrzne malowane są proszkowo, co zapewnia trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Zabudowa posiada specjalne otwory odwodnieniowe, które odprowadzają wodę deszczową na zewnątrz. Montaż zabudowy Lumon jest niezwykle prosty, nie narusza konstrukcji budynku oraz nie wymaga skomplikowanych robót budowlanych.

Zabudowy balkonów są bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto się na nie zdecydować, zwłaszcza gdy posiadana przestrzeń użytkowa nie jest zbyt duża. Dzięki temu można zyskać dodatkowe pomieszczenie, które – odpowiednio i ładnie urządzone – może stać się doskonałym miejscem do wypoczynku.