Główna » Wybieramy idealne krzesła i stół do salonu

Wybieramy idealne krzesła i stół do salonu

stół do salonu

Praktyczny stół i krzesła to wyposażenie niemal każdego salonu, zwłaszcza w przypadku, gdy pełni on dodatkowo funkcję jadalni. Meble pozwalają nie tylko komfortowo spożyć posiłek, ale również miło spędzić czas w gronie bliskich. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając krzesła oraz stoły do salonu?

Aby stół i krzesła do salonu były wygodne, estetyczne i przede wszystkim funkcjonalne, powinny zostać odpowiednio dostosowane do potrzeb i wymagań domowników. Ważna jest wielkość, kształt oraz materiał wykonania mebli.

Wielkość krzeseł i stołu w salonie

Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem mebli, jest ich wielkość. Stół oraz krzesła do salonu powinny być dopasowane rozmiarem do liczby domowników oraz powierzchni pomieszczenia. Jeśli nie posiadasz jadalni i dużej kuchni, a sam salon również nie wyróżnia się imponującymi rozmiarami, polecanym wyborem są ławy albo stoły rozkładane. W przypadku spotkań w większym gronie można je z łatwością powiększyć, a po zakończeniu spotkania złożyć. Krzesła powinny być dopasowane rozmiarem do stołu. Do mniejszych pomieszczeń polecanym wyborem mogą być krzesła składane, które można schować do szafy czy pawlacza po posiłku.

Standardowa wysokość stołu wynosi zwykle 74-76 cm, natomiast rozmiar blatu zależy od liczby stałych użytkowników mebla. Przyjmuje się, że aby siedzący czuł się wygodnie, musi mieć do dyspozycji ok. 60 cm przy blacie oraz ok. 80 cm przestrzeni za plecami. Te wielkości pozwalają na komfortowe spożywanie posiłków, bezproblemowe wstawanie z miejsca oraz obchodzenie siedzących gości.

Kształt stołu: prostokątny, kwadratowy czy okrągły?

W dobrych sklepach meblarskich, takich jak https://halomeble.pl/283-stoly-do-salonu, znaleźć można stoły do salonu w różnych kształtach. Wybór konkretnej formy zależy w dużej mierze od gustu domowników, ale niekiedy na decyzję o konkretnym kształcie wpływ mają głównie możliwości przestrzenne w pokoju. Zdarza się bowiem, że aranżacja pomieszczenia wymaga, by stół jedną krawędzią dotykał ściany. W takim przypadku polecanym wyborem są stoły prostokątne lub kwadratowe. Jeśli mebel ma natomiast spełniać przede wszystkim funkcję stolika kawowego, a nie jadalnianego, odpowiednią opcją są nieduże modele okrągłe bądź owalne.

Meble prostokątne lub kwadratowe są bardziej odpowiednie do mniejszych pomieszczeń,
z kolei w większych wnętrzach sprawdzą się świetnie stoły owalne. Modele okrągłe pomieszczą zresztą więcej osób, niż prostokątne.

Drewno, metal, szkło

Ważny jest też materiał wykonania. Do najpopularniejszych, a przy tym wyjątkowo praktycznych i eleganckich wersji należą stoły z drewna, które świetnie prezentują się
w dowolnych aranżacjach. Są łatwe w utrzymaniu czystości i stabilne. Nawet najsolidniejsze drewno jest jednak podatne na odpryski, ubytki i zarysowania, dlatego warto je regularnie zabezpieczać obrusami. Modele te świetnie sprawdzają się jako stoły jadalniane. Modele szklane i metalowe to polecany wybór do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Najlepiej prezentują się jako małe stoliki kawowe.

Wybierając stół i krzesła do salonu, warto kierować się przedstawionymi wskazówkami. Pozwolą one na zakup praktycznych, eleganckich i idealnie dopasowanych do potrzeb mebli.