Główna » W jaki sposób dopasować firanę do wystroju pomieszczenia?

W jaki sposób dopasować firanę do wystroju pomieszczenia?

firany

Wystrój pomieszczenia bardzo silnie oddziałuje na ludzi, którzy w nim przebywają – i to nie tylko na ich nastrój, ale także na decyzje, jakie podejmują, czy chęć działania lub wręcz przeciwnie – brak zapału. Wiedzą o tym doskonale dekoratorzy wnętrz i specjaliści zajmujący się aranżacją przestrzeni handlowo-usługowych. Nagły przypływ energii, jaki czujemy w danym sklepie, to nie przypadek, nie łudźmy się. O ile nie mamy wpływu na to, jak zostaną zaaranżowane miejsca, w których bywamy zawodowo lub okazjonalnie, np. w celu dokonania zakupów, o tyle nie powinniśmy bagatelizować naszych własnych czterech ścian. Od czego zacząć, żeby choć odrobinę zmienić wystrój wnętrza? Oczywiście od okna!

Ozdoba okna

Nawet jeżeli nie musimy troszczyć się o zasłanianie okna przed niechcianymi spojrzeniami, albo gdy chronią nas przed tym żaluzje bądź rolety, warto pomyśleć o jego dekoracji. Mamy naprawdę ogromne pole do popisu, producenci firan oferują nam bowiem bogaty wybór fasonów i wzorów, a dodatkowo możemy zastosować różnorodne upięcia, które nadadzą naszym oknom niepowtarzalny charakter. Nietuzinkowe rozwiązania znajdziemy na przykład w sklepie z wyselekcjonowanymi tekstyliami najwyższej jakości – TekstyliaLand. Każde chłodne wnętrze ocieplimy stosując firany w romantyczny deseń, jeżeli natomiast zależy nam na utrzymaniu ascetycznego charakteru, możemy postawić na jednorodną tkaninę.

Firana gładka czy wzorzysta?

Nie zawsze to, co najbardziej nam przypadnie do gustu podczas zakupu, okaże się trafionym pomysłem, gdy już powiesimy firanę w mieszkaniu lub innym wnętrzu, które ozdabiamy. Wybierając spośród zatrzęsienia deseni i faktur, należy pamiętać przede wszystkim o jednej zasadzie: małe okno nie znosi tkanin słabo przepuszczających światło. Jeżeli powierzchnia okienna jest okazała, możemy eksperymentować z bardziej śmiałymi deseniami, nie przytłoczą one bowiem całości wnętrza (zwłaszcza tego przestronnego) i nie zabiorą cennego światła. Firana może być klasyczna lub nowoczesna, jedynie ozdobna lub również funkcjonalna, osłaniająca okno, aby wnętrze nie było widoczne z zewnątrz. Niekoniecznie musi być biała, jednak im mniejsze okno i pomieszczenie, tym lepiej sprawdzą się jasne kolory. Może też składać się z dwóch połączonych ze sobą tkanin, co często jest wystarczającą ozdobą.

Jaka długość firany?

Zaczynamy od mierzenia wysokości okna, a w zasadzie odległości od mocowania firany przy karniszu lub szynie do miejsca, w którym firana ma się kończyć. Zazwyczaj będzie to wysokość parapetu, miejsce tuż pod parapetem lub wysokość tuż nad podłogą. Jeżeli decydujemy się na tę ostatnią opcję, postarajmy się, aby firana kończyła się ok. 2 cm od podłogi czy dywanu. Będzie to o wiele wygodniejsze i pomoże zapobiec nadmiernemu brudzeniu się czy niszczeniu tkaniny.

Jaka szerokość materiału na firanę?

Klasyczne upięcie firany wymaga od nas, abyśmy kupili kawałek materiału ok. dwa razy szerszy niż szerokość naszego okna, a w zasadzie karnisza lub szyny. W przypadku szyny mierzymy całą jej długość, w przypadku karnisza zaś pomijamy wystające ozdobne elementy boczne. Tylko wtedy uda nam się ułożyć firanę naturalnie, wraz z delikatnymi fałdami czy zakładkami, jeżeli rzeczywiście zadbamy o odpowiednio większą szerokość materiału. Jeżeli natomiast marzy nam się upięcie bardziej fantazyjne, nawet 2,5 razy szersza tkanina może nie wystarczyć – wtedy warto poradzić się fachowca, najlepiej w miejscu, w którym kupujemy firany (np. www.tekstylialand.pl).

Pokoik dziecięcy

O ile firany w pokoju dziennym czy sypialni powinniśmy dopasować przede wszystkim do wielkości okna i pomieszczenia, biorąc pod uwagę dostęp światła i unikając wyrazistych wzorów jeżeli wnętrze nam na to nie pozwala, o tyle pokoik dziecięcy możemy potraktować nieco łagodniej. Oczywiście kluczowy będzie tu dostęp światła, jednak fantazyjne nadruki, bajkowe postaci czy zwierzątka świetnie sprawdzą się nawet w niewielkim pokoju dziecięcym. Przy małym dziecku warto wybrać długość firany do parapetu  – dzieci z upodobaniem zawijają się w dłuższe firany i je ciągną, a to grozi ściągnięciem na siebie karnisza lub zniszczeniem firan.