Główna » Uroczysta kolacja – jakie ozdoby warto zastosować?

Uroczysta kolacja – jakie ozdoby warto zastosować?

  • Porady
uroczysta kolacja

Urządzając uroczystą kolację dla rodziny, znajomych albo ukochanego/ukochanej, warto zadbać o odpowiednią oprawę wieczoru. Ważne jest nie tylko serwowane jedzenie, muzyka w tle, dobór właściwego alkoholu, ale również zastosowane ozdoby. Na co warto postawić? Serwetki papierowe, eleganckie świeczniki, a może coś innego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Elegancko i nastrojowo

Organizujemy spotkanie wieczorową porą. Warto więc zadbać o odpowiedni nastrój. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywają zastosowane na stole ozdoby. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniej zastawy. Chociaż oczywiście lepiej, aby talerze, miski do zupy, półmiski do potraw oraz wszelkie inne elementy, stanowiły zgrany zestaw. Należy zadbać również o dodatki, takie jak odpowiednie serwetki papierowe, ładny obrus, świece na stole, kwiaty w wazonach lub bez i tak dalej. Dzięki tym elementom stół „biesiadny” zyska wyraz i niepowtarzalny charakter. Rodzina, znajomi, a także ukochana osoba na pewno doceni Twoje starania. Cały wieczór będzie natomiast wyjątkowy.

Jakie serwetki papierowe przy nakryciach?

Serwetki papierowe, takie jak https://szkloidekoracje.pl/pl/c/Serwetki-papierowe-jednokolorowe/415 zawsze przysparzają gospodarzom najwięcej dylematów. Jak wybrać odpowiedni wzór? Jak je złożyć? Zostawić je przy nakryciu czy na talerzu? Zastosować tylko serwetki papierowe czy również serwetki materiałowe? Powinny kontrastować z obrusem a może w ogóle się nie wyróżniać? Wybrać gładki model czy wzorzysty? Serwetka powinna owijać sztućce czy leżeć swobodnie pod nimi? Do rozstrzygnięcia jest wiele kwestii. Odpowiedzi na te pytania uzależnione są natomiast od indywidualnych preferencji oraz wybranego stylu ozdób. Jeżeli origami nie jest Twoją mocną stroną, lepiej skorzystać z prostych form i złożeń. W zakresie stylu i fasonu, możesz natomiast puścić wodze fantazji.

Kolacja przy świecach?

O romantyczny nastrój zadbają nie tylko serwetki papierowe, ale również świece. Elegancki świecznik sam w sobie stanowi efektowną ozdobę stołu. W tym zakresie istnieje jednak ważna reguła. Świeczniki nie mogą być zbyt wysokie. Chodzi bowiem o to, by osoby, siedzące przy stole dobrze widziały siebie nawzajem. Nie warto więc stosować dużych i przysłaniających ozdób. Dotyczy to zresztą nie tylko świeczników, ale również rozmaitych wazonów, waz i innych dekoracji.

Efektowne drobiazgi

Świetnym pomysłem może być też przyozdobienie stołu efektownymi drobiazgami. Gdzieniegdzie można na przykład rozrzucić kolorowe konfetti albo postawić drobne figurki. Oczywiście w tym zakresie nie można też przesadzać. Jeżeli mamy mały stół, lepiej podarować sobie dodatkowe dekoracje. Ładny obrus, jednolita zastawa i serwetki papierowe w dopasowanym kolorze w zupełności wystarczą.