Główna » Uniwersalne żaluzje pionowe – verticale

Uniwersalne żaluzje pionowe – verticale

Spośród różnych osłon okiennych, verticale wyróżniają się największą wszechstronnością, jeżeli chodzi o sposób wykorzystania. Pasują wszędzie, dlatego tak często montuje się je w pomieszczeniach firmowych i instytucjonalnych. Ponadto, kapitalnie sprawdzają się również we wnętrzach mieszkalnych.

Alternatywa dla poziomych osłon okiennych

Podczas gdy żaluzje charakteryzują się możliwością regulowania stopnia zaciemnienia pokoju w poziomie za pomocą poprzecznych lamelek, verticale skonstruowane są z pionowych pasów. Można je uchylać, przymykać, całkowicie zamykać i otwierać – mechanizm działania jest podobny, zmienia się tylko ich usytuowanie względem płaszczyzny okiennej.

Żaluzje pionowe zrobione są zazwyczaj ze specjalnej, grubej tkaniny odpornej na działanie promieni słonecznych. Materiał można dostosować pod względem kolorystycznym oraz pod względem faktury. Najczęściej pojawiające się odmiany barwne verticali to: stonowane beże, brązy, szarości, lekkie fiolety, oliwkowa zieleń, kolor łososiowy oraz klasyczna biel. Niemniej, niekiedy wybierane są również odważniejsze odcienie, w tym błękity czy czerwienie. Wszystko jednak zależy od wystroju wnętrza oraz jego charakteru.

Oprócz tkaniny, innym materiałem wykorzystywanym do tworzenia verticali, jest drewno. Tego rodzaje żaluzje pionowe być może nie są już tak uniwersalną osłoną okienną, jak te z tkaniny, ale w niektórych wnętrzach wyglądają bardzo efektownie. Bardzo ciekawe rezultaty możemy za ich pomocą uzyskać, jeśli w całym naszym mieszkaniu panuje drewno. Verticale drewniane doskonale spełnią swą rolę, jeśli tworzymy przytulny, harmonijny pokój, w którym będziemy się relaksować.

Walory żaluzji pionowych

Sposób, w jaki verticale są stworzone oraz ich wygląd sprawiają, że są bardzo uniwersalnym elementem aranżacji okien i to jest ich podstawowa zaleta. Wpisują się idealnie we wnętrza firmowe, a zarazem mogą stanowić wspaniałe dopełnienie aranżacji domowej. Niewątpliwym atutem verticali jest również ich praktyczność. Jak żadne inne osłony, sprawdzają się na wielkich oknach. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, w łatwy sposób można je przymknąć lub otworzyć.

Estetyka wykonania również należy do walorów żaluzji pionowych. Ponadto, możemy liczyć na to, iż verticale zachowają swój ładny wygląd przez długi czas. Są odporne, nie tracą barwy, nie niszczeją. Verticale stwarzają też ciekawe możliwości widokowe, dlatego warto je stosować w pomieszczeniach, w których za oknem rozpościera się ładna panorama.

Verticale – montaż, użytkowanie, konserwacja

Żaluzje pionowe są osłoną okienną, która wymaga zainstalowania specjalnego stelażu, który montuje się do sufitu albo do ściany. Na wysięgniku spoczywać będą poszczególne pasy żaluzji, które potem będą zamykane i otwierane za pomocą łańcuszkowego mechanizmu sterującego. System sterowania żaluzjami może być także elektryczny.

Jeśli chodzi o czyszczenie verticali, wszystko zależy od materiału, z którego są stworzone. Drewno wymagać będzie czyszczenia specjalnymi środkami do drewna oraz wykonywania co jakiś czas zabiegów konserwacyjnych. Pasy żaluzji z tkaniny można prać w łagodnych płynach do prania, można też zlecić to zadanie stosownej firmie.

Autor artykułu:
Tekst powstał we współpracy z firmą Rolsun

rolety

Podziel się: