Główna » Sprawna wentylacja gwarancją suchych murów

Sprawna wentylacja gwarancją suchych murów

Klimatyzacja to automatyczna regulacja warunków w pomieszczeniu w celu zapewnienia komfortu cieplnego osobom w nim przebywającym. Jakość powietrza w pomieszczeniu zamkniętym ulega pogorszeniu w wyniku przebywania w nim ludzi oraz działania sprzętu. Wentylacja dostarcza do zamkniętych pomieszczeń świeże, czyste powietrze o określonej temperaturze. System wentylacji jest bardzo ważnym czynnikiem, który może nam zagwarantować czyste i suche powietrze oraz ściany w domu, pracy i innych budynkach.

Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie lub zwierzęta. Dobrze zamontowany system wentylacyjny powinien zapewnić sprawną wymianę zużytego, zanieczyszczonego powietrza, na świeże, niezbędne do oddychania. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak na przykład dym papierosowy. Po dobry system wentylacyjny warto zwrócić się do fachowców, np. do firmy Klima-Venta.

Jednym z podstawowych sposobów wentylacji jest system wentylacji naturalnej, czyli wymiana powietrza przy wykorzystaniu przeciągu. Jest on od dawna stosowanym w naszym budownictwie, ma dużo zalet, ale jednocześnie i dużo wad. Jest to system prosty w instalacji i niedrogi, niestety jednak, jak wskazuje praktyka, jest on często nieskuteczny w działaniu. Decyduje o tym wiele czynników zmiennych, takich jak temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, siła wiatru i jego kierunek oraz odpowiednie wykonanie i rozmieszczenie punktów wyciągowych.

Dla usprawnienia wentylacji często stosowane są również wentylatory ścienne, montowane do wlotów kanałów wentylacyjnych. Rozwiązania tego nie należy jednak traktować jako wentylacji mechanicznej i sposobu na dostarczenie świeżego powietrza.
Mechaniczna wentylacja (mechanicznie sterowana wymiana powietrza) może mieć wiele odmian. Zależy ona od sposobu wymiany powietrza, kierunku jego ruchu w stosunku do wentylowanego pomieszczenia, a także różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Do zalet tego typu wentylacji możemy zaliczyć możliwość dostosowania wydajności do faktycznych potrzeb i stworzenia komfortowych warunków w pomieszczeniach.

Grawitacyjna wymiana powietrza wykorzystuje różnicę ciśnień między pomieszczeniem wentylowanym a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Z pomieszczenia zostaje wyssane zanieczyszczone powietrze przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia, przez specjalnie wykonane nawiewy, napływa powietrze z zewnątrz.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zapewniającym skuteczną wymianę powietrza jest wentylacja hybrydowa. Jest to połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, a do funkcjonowania potrzebuje specjalnego wentylatora oraz nawiewników w celu zapewnienia dopływu powietrza do pomieszczeń. Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie, raz w sposób mechaniczny, raz naturalny. W ten sposób zapewnia korzyści płynące z obu systemów, minimalizując koszty pracy wentylatora. Zaletą wentylacji hybrydowej jest bardzo niskie zużycie energii oraz cicha praca wentylatora.

Po poradę w sprawie odpowiedniego systemu warto zgłosić się do firmy, która od lat specjalizuje się w tego typu systemach, np. Klima-Venta. Firma ta posiada duże doświadczenie w systemach wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i instalacji sanitarnych. Oferuje ona również doradztwo techniczne z zakresu instalacji przemysłowych i bytowych, nadzór nad projektami, pomiary i regulację parametrów pracy urządzeń oraz analizy techniczne systemów istniejących i projektowanych.

Podziel się: