Główna » Rozsądny wybór miejsca na plac zabaw

Rozsądny wybór miejsca na plac zabaw

plac-zabaw

Każdy plac zabaw powinien być usytuowany w odpowiednim miejscu. Odpowiednim, to znaczy przemyślanym, opracowanym, zaplanowanym. Jest to ważne z kilku powodów, pośród których najistotniejszym jest bezpieczeństwo dzieci.

Budowa placu zabaw powinna być bardzo precyzyjnie zaplanowana i bardzo precyzyjnie przemyślana. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorodnych elementów. Już samo planowanie tego, jakie miejsce na plac zabaw wybrać wymaga uwzględnienia kilku ważnych kwestii. Plac nie może stać gdziekolwiek, nie można go zbudować na dziko, nie można też bez analizy i przemyślenia postawić, go w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, co trzeba przemyśleć i przeanalizować, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę wybierając samo miejsce na plac?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że priorytetem przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji powinno być uwzględnienie bezpieczeństwa dzieci, które w przyszłości będą się tam bawić.

Jakie miejsce będzie najlepsze na plac zabaw

Wybór lokalizacji powinien zacząć się od określenia samego terytorium. Gdzie postawić plac zabaw? W jakim otoczeniu? W jakim miejscu? Jakie warunki powinno spełniać to miejsce? Przede wszystkim, plac powinien znajdować się na jakiejś polanie, na placu, przestrzeń powinna być odsłonięta. Służy to przede wszystkim temu, żeby możliwe było obserwowanie dzieci, które się bawią. Im bardziej odsłonięta przestrzeń, tym łatwiej jest obserwować dzieci, tym łatwiej je upilnować, nawet z pewnej odległości.

Dalej, warto również uwzględnić, żeby plac był odsunięty od drogi. Z jednej strony, są to względy bezpieczeństwa takiego bezpośredniego. Dziecko opuszczając plac zabaw nie wpadnie od razu pod samochód. Z drugiej strony, oddalenie od ulicy powoduje, że dzieci nie są tak bardzo narażone na spaliny. Podczas zabawy na placu nie są podtruwane i to jest ogromna wartość.

Plac powinien być też odsunięty od dużych, osiedlowych śmietników, jak również linii wysokiego napięcia, czy innych niebezpiecznych czynników i elementów. To są bardzo ważne sprawy, które decydują nie tylko o powodzeniu placu, ale przede wszystkim o jego bezpieczeństwie.

Otoczenie placu zabaw

Otoczenie placu również powinno być odpowiednio przemyślane. To, że ulokujemy go w bezpiecznym miejscu, to jeszcze nie wszystko. Nawet, jeżeli plac znajduje się na polanie oddalonej od ulicy czy innych zagrożeń, to nie znaczy, że powinien być terenem w żaden sposób nie osłoniętym, nie wydzielonym, nie ogrodzonym. Dobrze jest go w jakiś sposób ogrodzić, ponieważ dzięki temu zyskamy kilka dodatkowych zalet placu.

Ogrodzenie placu gwarantuje zabezpieczenie przed niekontrolowanym oddalaniem się dziecka z jego terenu. Nawet jeżeli dziecko gdzieś ucieknie rodzicowi, to zabezpieczenie placu ogrodzeniem i furtką, powoduje, że łatwiej to zauważyć i łatwiej takie dziecko zatrzymać. Jednak, ogrodzenie pełni też drugą funkcję. Zabezpiecza przed wtargnięciem zwierząt. Wiadomo, że zwierzęta, psy czy koty, nie będą zwracały uwagi na to, że to jest miejsce zabaw dzieci. Jak coś będą chciały zrobić, to tak będzie. Dlatego warto jest zabezpieczyć plac przed takimi nieproszonymi gośćmi.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakie powinny być te ogrodzenia. Żywopłot daje pewne zabezpieczenie przed hałasem, czy spalinami, jeżeli w pobliżu jest jakaś ulica. Jednak dzieci, które są alergikami, mogą mieć z takim ogrodzeniem poważny problem. Mogą się źle czuć i reagować alergicznie. Płotek nie ochroni przed spalinami, ale nie będzie dzieci też uczulał.

Podłoże placu zabaw

Bardzo ważne jest też podłoże, na jakim budujemy plac. Jeżeli ma być naturalne, czy raczej zastane, to warto zwrócić uwagę, jakie znaczenie ma ono dla upadków. Jeżeli chcemy budować na trawie, to w zasadzie wszystko w porządku. Trawa amortyzuje upadki i uderzenia. Jest dobrym podłożem, ponieważ nie generuje urazów. Nawet, jeżeli dziecko się przewróci, to i tak na miękkie. Dalej, dobrym rozwiązaniem będzie piasek. Piach również jest miękki i ma właściwości amortyzujące. Dzięki niemu dziecko nie rozbije kolan ani łokci. Dobrym rozwiązaniem jest też podłoże sztuczne, tartanowe. To bardzo miękka wyściółka, która zabezpiecza dzieci przed upadkiem, chroni przed urazem i jest bardzo przyjemna do zabawy.

Najlepiej jest jednak połączyć kilka różnych rozwiązań. Trochę trawy, trochę piachu, trochę tartanu. Nie powinno być na pewno betonu, asfaltu czy kostki brukowej. Dlaczego to połączyć? Ponieważ dziecko może się bardziej rozwijać, poznaje różne podłoża, ma ciekawsze wrażenia i ciekawsze doznania.

huśtawka

Widać zatem wyraźnie, jak ważne jest odpowiednie dobieranie samego miejsca na plac zabaw. Tymczasem, nie zostało poruszone jeszcze wiele kwestii, a samo rozważanie lokalizacji czy podłoża placu wymaga wiele analiz i wiele przemyśleń. Jak wspomniano na początku, plac ma służyć dzieciom w różnym wieku, jako taki musi być bezpieczny dla każdego dziecka, zarówno tego starszego, jak i tego najmłodszego, tylko taki będzie na prawdę atrakcyjny.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw
Podziel się: