Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

W sypialni spędzamy niemalże 1/3 naszego życia. W czasie snu nabieramy sił na dalsze działania i stawianie czoła trudom codziennego dnia. Dlatego, jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto wydzielić osobne pomieszczenie i urządzić w nim sypialnię, która będzie dawała możliwość spokojnego snu. O czym należy pamiętać urządzając taką sypialnię? Jakie kolory i dodatki wybrać do tego wnętrza, aby spełniało swoje funkcje i jednocześnie wyglądało estetycznie?

Jakie kolory wybrać do sypialni?

Wystrój sypialni powinien przede wszystkim sprzyjać relaksacji. Dlatego urządzając to wnętrze, należy postawić na kolory, które ułatwią wyciszenie, zrelaksowanie się i odprężenie. Prym tutaj wiodą wszelkie odcienie fioletu i granatu. Dlatego tak popularne jest urządzanie sypialni w stylu prowansalskim. Jeżeli będziemy chcieli ciemne kolory przełamać jaśniejszymi, można postawić na ciepłe biele, jasne beże oraz ecru. Nie należy natomiast używać w zbyt dużej ilości kolorów pobudzających, czyli czerwonego i żółtego, gdyż mogą one utrudnić wyciszenie się przed snem. W przypadku, gdy bardzo chcemy umieścić te kolory w sypialni, to najlepiej niech będą one jedynie dodatkiem np. w tym kolorze mogą być wzory na poduszce czy kapie.

Jaką pościel wybrać do sypialni?

Oprócz kolorów, jakie wykorzystamy do urządzenia sypialni, bardzo ważny jest dobór tekstyliów sypialnianych, a w szczególności pościeli. W sklepach można znaleźć szeroki wybór różnorodnych pościeli wykonanych z różnych tkanin. Najbezpieczniejszym wyborem zawsze są włókna naturalne np. bawełna, która dostępna jest w kilku rodzajach. Przykładowo pościel bawełniana flanelowa sprawdzi się w czasie zimowych chłodów, zaś wykonana z batystu czy satyny będzie doskonale nas okrywać w czasie letnich nocy. Oprócz tego pościele bawełniane są dostępne w wielu wzorach i kolorach (przykłady znajdziesz na stronie bertax.pl).

Obok pościeli bawełnianej dużą popularnością cieszy się również pościel jedwabna, bambusowa i lniana. Jednak są to już nieco droższe propozycje. Jeżeli chodzi o pościel jedwabną to trzeba pamiętać, aby kupować jedynie tę wykonaną z naturalnych włókien, gdyż syntetyczny jedwab nie ma takich właściwości jak naturalny i dodatkowo nie przepuszcza powietrza, co może powodować dyskomfort w czasie snu.