Główna » Praktyczna komoda to nie tylko funkcjonalny mebel

Praktyczna komoda to nie tylko funkcjonalny mebel

komoda

Komoda jest dzisiaj samodzielnym oraz uniwersalnym meblem. Zajmując się aranżacją wnętrza, wystrojem domu czy zakupem mebli do mieszkania nie wyobrażamy sobie bez niej przynajmniej jednego pomieszczenia. Na czym polega wszechstronność komody i jaką wybrać, żeby jej zadanie nie ograniczało się jedynie do funkcjonalności?

Tradycyjnie komoda to prostu skrzynia z kilkoma szerokimi szufladami. Z biegiem czasu powstało jednak wiele innych modeli wyposażonych na przykład w liczne i węższe szufladki o nietypowych kształtach, półki oraz szafki. Dzięki temu mebel zyskał dodatkowe możliwości zastosowania we wszystkich pomieszczeniach w domu – są specjalne do pokoju dziecięcego (z miejscem na przewijak), do łazienki lub przeznaczone dla kobiet, przybierające formę toaletki z lustrem. Oferta rynkowa, ilość sklepów i producentów sprawiła, że komodę, tak jak wszystkie meble, możemy kupić w dowolnym kształcie i kolorze, w komplecie lub osobno. Kupując komodę oddzielnie od reszty mebli warto wybrać model przybliżony sposobem wykonania i materiałem. W tym celu najłatwiej będzie zamówić ją prywatnie u dobrego wykonawcy, który stworzy mebel indywidualnie pod potrzeby klienta (firmą specjalizującą się w tego typu zamówieniach jest między innymi Agmar z Częstochowy).

Zróżnicowana oferta rynkowa sprawia, że komoda odnajdzie się w nowoczesnym lofcie i mieszkaniu nawiązującemu stylistyką do lat 70′. To mebel łączący pokolenia – przepadają za nim zarówno osoby starsze oraz dzieci chowające w szufladach swoje zabawki.

Warto pamiętać, że komoda to także fragment wystroju pomieszczenia, więc poza funkcjonalnością powinna spełniać także rolę estetyczną. Jeżeli chcemy, aby to ten mebel znalazł się na pierwszym planie poszukajmy sklepu lub producenta oferujące designerskie modele lub sami weźmy sprawy w swoje ręce i pobawmy się w artystów. Dobrym sposobem na dodanie uroku każdej komodzie będzie po prostu jej przemalowanie (pięknie wygląda wnętrze w neutralnych barwach i jeden, nadający charakteru element w mocnym kolorze). Warto zastanowić się nad popularną techniką decoupage, szczególnie, jeżeli wystrój pomieszczenia nawiązuje do stylu retro lub naklejkami na meble. Charakteru komodzie doda nawet tak prosty zabieg, jak oryginalne uchwyty np. w kształcie zwierzątek. Amatorzy majsterkowania niech sami wykonają swoją komodę – ze starych drewnianych skrzynek lub z szufladami z części starych walizek.

O funkcjonalności komody nie trzeba nikogo przekonywać. Wykonana rzetelnie i z dobrego materiału to nie tylko zwykły mebel. Poza jej niezaprzeczalną urodą należy także zauważyć, że to bardzo pozytywny przedmiot aranżacji wnętrza. – Komoda wypełnia pustą przestrzeń w mieszkaniu, kojarzy się ludziom dobrze, bo z ciepłem domowego zacisza,  poczuciem czystości, porządku oraz bezpieczeństwa. Uzupełnia komplet mebli w pomieszczeniu, a dobrze wykonana dodaje mu uroku – wymieniają specjaliści z firmy Agmar. Przy wyborze komody zadbajmy, aby stylem nie odstawała znacząco od reszty umeblowania (chyba, że będzie to jedyny mocno widoczny element dodający charakteru w pomieszczeniu), ważnym kryterium przy wyborze są także jej wymiary. Solidnie wykonana komoda dobrej jakości powinna nam służyć przez długi czas. Największy wybór mamy naturalnie w sklepach, warto jednak pomyśleć nad meblem wykonanym na zamówienie. Możliwości wyboru materiału wykonania są naprawdę duże, natomiast w kwestii kształtu i rozmiaru – praktycznie nieograniczone.

Podziel się: