Przejdź do treści
Główna » Poznajmy pompy do centralnego układu ogrzewania

Poznajmy pompy do centralnego układu ogrzewania

O centralnym ogrzewaniu słyszała chyba większość z nas. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego szczególnie zimą, gdy temperatury panujące na zewnątrz przekładają się na zimno wewnątrz budynków. Zadaniem centralnego ogrzewania jest rozprowadzanie ciepła z jednego źródła (kotła) po wielu pomieszczeniach jednocześnie. W budynkach typu blok mieszkalny mówimy wówczas o nawet kilkudziesięciu lokalach do ogrzania. W przypadku domów jednorodzinnych mowa jest o wszystkich pokojach, poddaszu, kuchni, łazience itd. Pomimo że zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, tzw. sezon grzewczy trwa nawet 7 miesięcy.

Do czego służą pompy wody centralnego ogrzewania?

O ile mieszkamy w bloku, temat ogrzewania bezpośrednio nas nie dotyczy. Jedyne co musimy robić to opłacać rachunki oraz dostosowywać temperaturę do naszych potrzeb. Co innego, gdy planujemy dopiero budowę domu i musimy zdecydować o wyborze pompy wody centralnego ogrzewania. Trudno sobie bowiem wyobrazić jesień i zimę bez ciepła w grzejnikach i ciepłej wody w kranie. Dlatego już na etapie planowania domu w tym instalacji wodnych, należy uwzględnić zakup odpowiedniej pompy.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru pompy centralnego ogrzewania?

Zanim opiszemy pokrótce oba rodzaj pomp pamiętajmy, aby decyzja o zakupie pompy powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z konsultantem firmy, która zajmuje się ich sprzedażą i montażem. To, jaką instalację wybierzemy będzie miało ogromny wpływ na komfort naszego życia. Pompa zapewnia nie tylko ciepło grzejników. Odpowiada również za podgrzewanie wody, która płynie z kranu.

Przy doborze pompy, której zakup to inwestycja na lata, znaczenie mają nie tylko odpowiednie parametry techniczne, np. tzw. wysokość podnoszenia wody w instalacji, ale też nie ma sensu zakup pompy, która wykorzystuje 50% swoich mocy. Skoro przy mocy jesteśmy. Większy pobór mocy gwarantuje nam, że pompa podoła z zapewnieniem ogrzewania. Nie odbędzie się to jednak bez skutków ubocznych. Należą do nich: nadmierny hałas (może mieć znaczenie w domach jednorodzinnych) oraz wyższe zużycie prądu. W dobie rosnących cen energii owa moc powinna być racjonalnie wykorzystana.

Pompa obiegowa vs pompa cyrkulacyjna

Czytając różnego rodzaje informacje nt. instalacji grzewczych cały czas przewijają się nam dwie nazwy: pompa obiegowa i cyrkulacyjna. Na czym polega główna różnica w zasadach ich funkcjonowania? W największym skrócie wygląda to następująco.
Pompy obiegowe mają za zadanie wymusić obieg wody w zamkniętych systemach grzewczych. Dzięki temu centralne ogrzewanie zapewnia nam ciepło kaloryferów.
Natomiast pompa cyrkulacyjna odpowiada za tłoczenie wody o podwyższonej temperaturze w instalacjach (CWU). Dzięki niej mamy zapewniony do ciepłej wody nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w blokach mieszkalnych, budynkach przemysłowych, publicznych (urzędy, szkoły). Chcą mieć zatem gorącą wodę musimy mieć pompę cyrkulacyjną.

Materiał zewnętrzny

DOM MODNY