Główna » Porady Dekoral: Powiększamy małe wnętrza

Porady Dekoral: Powiększamy małe wnętrza

Mały lub zbyt wąski pokój to nierzadko prawdziwa zmora polskich mieszkań, szczególnie w przypadku tzw. bloków z wielkiej płyty. Wbrew pozorom wystarczy tylko nieco farby i wysiłku, żeby rozwiązać ten problem i wizualnie powiększyć pomieszczenie. Marka Dekoral pokazuje, jak to zrobić

Niski metraż to nadal problem wielu mieszkańw Polsce – szczególnie często borykają się z nim osoby mieszkające w tzw. blokach z wielkiej płyty. Dodatkowo zdarza się nierzadko, że wrażenie niewielkiej przestrzeni potęgują błędy popełniane podczas urządzania wnętrza m.in. nieodpowiednia kolorystyka czy gromadzenie zbyt wielu przedmiotów i dekoracji. Jednak jak się okazuje, istnieją proste sposoby, które możemy samodzielnie wykorzystać, aby wizualnie powiększyć pomieszczanie: – Przede wszystkim warto pomyślećo doborze odpowiednich barw, dzięki którym wnętrze będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości. Obok nich można też wykorzystać rozmaite triki malarskie, polegające na odpowiednim łączeniu barw lub stosowaniu wzorów. Na koniec nie zapominajmy też, że pozbycie siękilku zbędnych mebli to także prosty sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni – radzi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Po pierwsze: Jasne barwy

Jeśli nasze mieszkanie jest niewielkie, musimy niestety zapomnieć o ciemnych kolorach – pochłaniają one światło, przez co wnętrze wydaje się mniejsze. Zupełnie inaczej działają chłodne lub pastelowe odcienie, które z kolei skutecznie odbijająświatło, a przez to czynią przestrzeń wizualnie większą. Szczególnie dobrze w tym celu sprawdzają się m.in. jasne żółcie, zielenie, beże, błękity oraz oczywiście biel (np. takie kolory jak migdałowy, minimalistyczny beż, miętowy drops lub lodowy błękit z palety emulsji lateksowej Akrylit W marki Dekoral). Jeśli jednak nie chcemy zupełnie żegnać się z intensywnymi, ciemnymi odcieniami, wprowadźmy je do pokoju nie jako dominujący kolor, lecz jako barwny akcent (np. pas na ścianie lub wzór), który w elegancki sposób dopełni charakter wnętrza.

jadal-zielonewzgorz-eukaliptus

Po drugie: Wykorzystaj wzory

Gdy z kolei pomieszczenie jest niskie, warto obok jasnych kolorów zastosować także prosty trik malarski. Polega ona na ozdobieniu ściany pionowymi pasami, które optycznie podwyższą pokój. Innym rozwiązaniem jest np. pomalowanie sufitu jaśniejszym lub chłodniejszym odcieniem niżściany, co sprawi, że będzie wydawać nam się, że jest on dalej niż w rzeczywistości. Natomiast, gdy pomieszczenie okazuje się być nieproporcjonalnie wąskie zastosujemy inna sztuczkę znaną zawodowym malarzom czyli pomalujmy ściany poziomymi pasami, które wizualnie poszerzą przestrzeń. Podobny efekt uzyskamy, malując krótsze ściany ciemniejszym kolorem – dzięki temu będą sprawiać wrażenie bliższych, co wizualnie skoryguje defekt pomieszczenia.

Po trzecie: Rozsądnie gospodaruj przestrzenią

Wielu z nas z łatwością kupuje nowe sprzęty. Problem natomiast mamy z pozbywaniem się starych, które nie są nam już potrzebne. W efekcie polskie mieszkania nierzadko stają się małymi rupieciarniami. Jeśli więc chcemy zdobyć nieco przestrzeni, usuńmy z pokoju zbędną szafę czy kanapę. Nie miejmy też litości dla nadmiaru bibelotów i drobiazgów. Po prostu kierujmy się genialną zasadą minimalizmu: less is more. Dzięki niej wnętrze będzie lekkie i bardziej przestronne.

sal-czerwienpompei-lososiowy