Główna » Poprawa efektywności energetycznej budynków przez zastosowanie właściwego systemu ociepleń

Poprawa efektywności energetycznej budynków przez zastosowanie właściwego systemu ociepleń

Termomodernizacja budynków mieszkalnych i użytkowych stała się wymogiem zawartym w Dyrektywie 2012/27/EU. Dobór odpowiedniego systemu ociepleń to jedno z podstawowych działań, które pomagają w ograniczeniu zużycia energii.

Realizacja inwestycji budowlanych zakłada obecnie nie tylko wykonanie ich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego i zasadami sztuki budowlanej, ale również według norm określających poziom ich zapotrzebowania na energię. Pozwala to nie tylko na zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim na oszczędność kosztów, co jest kluczowym czynnikiem dla ostatecznych użytkowników. Poza zastosowaniem odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i wysoko sprawnych urządzeń dostarczających ciepło oraz zapewniających prawidłową wentylację, kluczowym elementem jest również rodzaj i jakość systemu ociepleń ścian zewnętrznych. Akrys 3000 marki Dekoral Professional to systemowe rozwiązanie dedykowane do wszystkich rodzajów budowli, które może poprawić izolację przegród zewnętrznych aż o 80%.

Kompleksowa izolacja ścian zewnętrznych

ryszard-plantos-kierownik-zespolu-szkolen-akademii-technik-malarskich-dekoral-professional

Ryszard Plantos

Wybór materiałów do wykończenia elewacji powinien uwzględniać nie tylko końcowy efekt estetyczny, ale przede wszystkim gwarantować prawidłowy poziom izolacji, zarówno przed nadmiernym wychłodzeniem, jak i nagrzewaniem się wnętrz. Koszta wytwarzania ciepła w sezonie grzewczym oraz schładzania w okresie letnim, potrafią przysporzyć wielu problemów finansowych właścicielom budynków czy lokali. Zastosowanie bezspoinowego systemu ociepleń sprawia, że wydatki te są minimalizowane i zauważalnie poprawia się efektywność energetyczna obiektu. Systemowe rozwiązanie, jakie oferują produkty z linii Akrys 3000 dedykowane są zarówno do izolacji opartych o wełnę mineralną, jak i styropian. Zharmonizowane ze sobą pod względem składu komponenty, umożliwiają zbudowaniewielowarstwowej powłoki, której właściwości zapewniają ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychładzaniem. Kompletny zestaw zawiera klej do płyt styropianowych lub z wełny mineralnej, klej do zatapiania elementu zbrojącego (siatki), podkład pod tynk oraz tynk: – Każdy z komponentów systemu jest tak samo ważny dla zapewnienia właściwego stopnia izolacyjności oraz dla trwałości elewacji. Dopasowane do siebie składniki sprawiają, że ściana zostaje pokryta jednorodną powłoką, która minimalizuje powstawanie mostków cieplnych – mówi Ryszard Plantos, kierownik zespołu szkoleń Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional.

Różne warianty wykończenia – te same właściwości izolacyjne

Ostateczny wygląd fasady budynku uzależniony jest w głównej mierze od indywidualnych oczekiwań inwestora, ale również od zastosowanych materiałów gwarantujących jej wytrzymałość i izolacyjność termiczną. Dobór systemu ociepleń musi brać pod uwagę warunki zewnętrzne, w jakich znajduje się obiekt. Istotny jest zarówno poziom nasłonecznienia, jak i rodzaj oraz ilość naturalnych oraz sztucznych barier osłaniających od wiatru, a także częstotliwość i intensywność opadów atmosferycznych, odległość od zbiorników wodnych i terenów podmokłych, czy w końcu poziom zanieczyszczeń przemysłowych bądź naturalnych (np. soki i pyłki drzew oraz innych roślin). System Akrys 3000 dostępny jest w wariancie mineralnym – ekonomicznym, paroprzepuszczalnym oraz odpornym na uszkodzenia mechaniczne, akrylowym – łatwym w aplikacji oraz utrzymaniu w czystości, silikatowym – dedykowanym do obiektów zabytkowych, silikonowym – o wysokim stopniu paroprzepuszczalności i niskiej nasiąkliwości powierzchniowej, a przy tym posiadającym zdolność do samooczyszczania się wykonanych z jego pomocą powierzchni, oraz silikatowo-silikonowym – pozwalającym na uzyskanie dłuższego czasu otwartego, co usprawnia formowanie wypraw tynkarskich: – Dobór poszczególnych komponentów bezspoinowego systemu ociepleń do charakteru oraz umiejscowienia budowli powinien być przemyślany już na etapie projektowania. Pozwoli to na uniknięcie problemów z pojawianiem się i zaleganiem nadmiernej ilości zabrudzeń, które wpływają na właściwości elewacji, a tym samym mogą na przykład zmniejszać jej zdolność do transportowania pary wodnej czy dwutlenku węgla – dodaje Ryszard Plantos.

KL0FP 0024 dekoral-professional-akrys-3000

Podziel się: