Przejdź do treści
Główna » Ogrzewanie podłogowe jako jedna z najlepszych metod ogrzewania mieszkania

Ogrzewanie podłogowe jako jedna z najlepszych metod ogrzewania mieszkania

ogrzewanie podłogowe

W nowym budownictwie mieszkalnym bardzo często w parze z funkcjonalnością urządzeń ceni się ich estetyczny wygląd oraz ekologiczny wymiar pracy. Rosnąca świadomość nowocześnie myślących inwestorów czyni rozwiązania łączące wszystkie te cechy coraz bardziej popularnymi. Jednym z dobrych przykładów jest tzw. ogrzewanie płaszczyznowe, polegające na umieszczeniu systemu grzewczego pod powierzchnią podłogi. Wybór tej opcji, mimo że dużo bardziej kosztowny niż instalacja tradycyjnego grzejnika, niesie ze sobą co najmniej kilka znaczących korzyści płynących z codziennego użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem z możliwych, ponieważ w swoim działaniu doskonale uwzględnia fizjologiczny rozkład temperatury ciała. Co to znaczy w praktyce? Mniej więcej tyle, że pozwala ono obniżyć o 2 stopnie temperaturę w pomieszczeniu przy jednoczesnym zachowaniu komfortu; możemy więc czuć przyjemne ciepło przy eksploatacji mniejszej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego grzejnika – wymienia specjalista firmy Instal-Mark. – W dodatku temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe jest dużo niższa, więc do jej zasilania wystarczą kotły kondensacyjne przy wykorzystaniu pomp ciepła lub dodatkowym wspomaganiem w postaci kolektora słonecznego. Efektem jest rozsądne i ekonomiczne gospodarowanie energią, a więc mniejsze jej zużycie – dodaje.

Do licznych zalet ogrzewania podłogowego warto dodać równomierne oddawanie ciepła w całym pomieszczeniu. Wysoki komfort cieplny oraz możliwość obniżenia temperatury daje taki efekt, że cieplej jest przy stopach, a dopiero na końcu przy głowie – w przypadku tradycyjnych grzejników najczęściej jest tak, że najwyższa temperatura powietrza jest pod sufitem, natomiast przy podłodze odczuwamy nieprzyjemny chłód. Mała różnica pomiędzy temperaturą podłogi a powietrza sprawia również, że w pomieszczeniu nie unosi się kurz co znacznie ułatwia zachowanie porządku i jest znacznym udogodnieniem dla alergików. Poza tym grzejniki podłogowe są umieszczane pod płytkami czy panelami, w efekcie pozostając całkowicie niewidocznymi. Ta zaleta ma przede wszystkim wymiar estetyczny – w minimalistycznych wnętrzach ceni się jak największą funkcjonalność przy jak najmniejszej ingerencji w przestrzeń, dodatkowo nie potrzeba pobocznych inwestycji np. w postaci osłon na tradycyjne grzejniki.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy pamiętać o sporządzeniu starannego projektu i precyzyjnego wykonania prac montażowych. Po instalacji i wykonaniu podłogi nie ma przecież praktycznie żadnej możliwości jego poprawy lub ulepszenia; wymagałoby to demontażu podłóg i izolacji, a to jak wiadomo niesie ze sobą ogromne koszty. Dlatego szczerze polecam dokładnie rozważyć oferty lokalnych firm specjalizujących się w sprzedaży i montażu grzejników, celem dokonania najlepszego wyboru. Przed montażem należy również dokonać projektu aranżacji wnętrza w całym pomieszczeniu. Instalując rury grzewcze np. pod ciągiem szafek w kuchni lub meblościanką w salonie utrudnimy rozchodzenie się ciepła – przekonuje specjalista firmy Instal-Mark.

Będąc obiektywnym nie można nie wspomnieć o kilku wadach, które charakteryzują ogrzewanie płaszczyznowe: pierwszym z nich jest koszt zakupu instalacji i montażu (nawet do 40% wyższy niż w przypadku tradycyjnego grzejnika). Dodatkowo istotną cechą jest duża bezwładność cieplna, która oznacza powolne nagrzewanie się i powolne stygnięcie systemu, co może być problematyczne w momencie, w którym zapotrzebowanie na ciepło w naszym mieszkaniu często się zmienia. Z drugiej strony w dalszym ciągu nie można odmówić grzejnikom podłogowym wyjątkowego komfortu oraz dużych oszczędności płynących z codziennej eksploatacji.

DOM MODNY