Przejdź do treści
Główna » Ogród zimowy jako nowoczesna ozdoba domu

Ogród zimowy jako nowoczesna ozdoba domu

Wintergarten

Współcześnie coraz więcej mówi się o znaczeniu obcowania z naturą dla równowagi psychicznej, choć tempo życia nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jeśli czujesz, że samotny kwiatek na parapecie i tapeta z ładnym krajobrazem na pulpicie nie wystarczą, możesz zbudować swój własny las tropikalny lub wiejski ogródek i korzystać z niego przez cały rok!

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu z działką, czy mieszkaniu z balkonem, stworzenie własnego ogrodu zimowego jest w zasięgu twoich możliwości. Wśród wielu korzyści, jakie niesie ze sobą budowa oranżerii, nie można pominąć najbardziej rzucającej się w oczy funkcji estetycznej.

Ogrody wolno stojące i przybudówki

Największe pole dla popisu wyobraźni w kwestii budowy ogrodu zimowego mają osoby, które dopiero planują budowę całego domu – mówi specjalista z firmy Wesa. W takim wypadku można dowolnie wkomponować bryłę oranżerii w całość działki i zastanawiać się nad różnymi ustawieniami względem głównego budynku. W przypadku tworzenia ogrodu zimowego przy istniejącym już domu mamy mniejszą swobodę i właściciele nieruchomości najczęściej decydują się wtedy na ogród w formie przybudówki.

Dobrze zaprojektowana oranżeria jest w stanie całkowicie odmienić charakter domu, zarówno z punktu widzenia całej bryły z perspektywy zewnętrznej, jak i atmosfery wnętrz. Ogród w formie przybudówki może stanowić całkowicie odrębne pomieszczenie lub być „przedłużeniem” stylowego salonu czy np. jadalni.

Ogrzewanie i światło

Przed przystąpieniem do budowy zimowego ogrodu warto zastanowić się, jakie rośliny chcemy w nim uprawiać. Jeżeli planujemy całoroczne utrzymanie roślin egzotycznych, prawdopodobnie konieczna będzie inwestycja w ogrzewanie nowego pomieszczenia, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Jeśli jednak myślimy o mniej wymagających roślinach, które mogą być równie efektowne, ogród zimowy w dłuższej perspektywie może okazać się… oszczędnością.

Oranżerie usytuowane na południowych ścianach budowli kumulują ciepło zbierane podczas słonecznych dni i stanowią swoistą izolację dla pozostałych pomieszczeń. W ten sposób mogą sprawić, że budynek będzie tracił nawet 30% mniej ciepła zimą. Z drugiej strony należy pamiętać, że południowe oranżerie mogą zamieniać się latem w szklarnie, w których temperatura może osiągać nawet 70 stopni. Przebywanie w takich warunkach nie będzie więc ani przyjemne dla człowieka, ani w ogóle możliwe dla roślin. Bez właściwej wentylacji i systemu zacienienia, np. w postaci żaluzji, nasza dżungla może zamienić się w pustynię – ostrzega specjalista z firmy Wesa.

Naturalne piękno

Niezależnie od metrażu i wybranego stylu ogrodu, zawsze stanowi on niesamowitą ozdobę domu. Naturalna zieleń roślin i nieograniczone możliwości kompozycji kolorowych kwiatów to pierwszy, najbardziej oczywisty motyw dekoracyjny. Jednak nie bez znaczenia są też elementy tak proste, jak wspomniane wcześniej żaluzje i rolety, dobór mebli, czy nawet samych podłóg. Szeroki wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych pozwala stworzyć w swoim ogrodzie zimowym przestrzeń wzorowaną na dowolnym stylu – od typowo wiejskich siedlisk wykończonych w drewnie i wiklinie, przez angielskie ogrody rodem z XIX-wiecznych powieści, czy włoskie miasteczka zakochanych z romantyczną fontanną przy oczku wodnym.

DOM MODNY