Główna » Ogród: Solidna ochrona drewnianych altanek ogrodowych

Ogród: Solidna ochrona drewnianych altanek ogrodowych

Z coraz większą ochotą spędzamy czas na świeżym powietrzu w otoczeniu rodziny lub znajomych. Korzystając przy tym z przestronnych altan bądź skromnych altanek, warto pamiętać, aby po okresie wiosenno-letnim prawidłowo zabezpieczyć je przed nadchodzącymi opadami i niskimi temperaturami.

Decydując się na drewniane konstrukcje w ogrodzie, na działce bądź w bezpośrednim sąsiedztwie domu, sprawiamy, że miejsca te nabierają specyficznego charakteru. Z chęcią zapraszamy do nich swoich najbliższych i w pełnym słońcu lub na przyjemnie zacienionej powierzchni potrafimy spędzić długie godziny przy wspólnych posiłkach, na rozmowach czy ciesząc się po prostu zwykłymi chwilami relaksu. Jednak po okresie, w którym dopisywała ładna pogoda, należy starannie zadbać o stan altan. Są one bowiem nie tylko elementem użytkowym, ale bardzo często także ozdobnym, który nawet w zimowe dni zachwyca swoim urokiem. Drewno, z którego są wykonane tego rodzaju konstrukcje, wymaga dogłębnej ochrony, aby na długo zachowało swoje właściwości.

wooden gazebo in park setting

Struktura drewna pod pełną ochroną

Czynniki atmosferyczne, które są najbardziej szkodliwe dla drewna, sprawiają największe problemy, jeżeli wnikną głęboko w jego strukturę. Zalegająca wilgoć, połączona z niskimi temperaturami sprawia, że naturalny surowiec zaczyna pękać i się rozwarstwia. Zmniejsza się tym samym jego wytrzymałość, a powstające w ten sposób szczeliny są doskonałym siedliskiem dla mikroorganizmów i owadów. Aby zapewnić mu wieloletnią ochronę, warto zastosować głęboko penetrujący impregnat (np. Impregnat Extra marki Drewnochron). Dzięki swojej konsystencji, preparat z łatwością wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed sinizną, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz dorosłymi formami owadów oraz ich larwami. Z powodzeniem można stosować go na zewnątrz, w celu pierwotnego malowania bądź renowacji drewnianych podłoży.

Outdoor wooden gazebo over summer landscape background

Bardzo często do łączenia elementów altany, używane są metalowe gwoździe i wkręty, a do jej ozdabiania – okucia, pręty czy poręcze. Mogą one korodować, szczególnie jeżeli narażone są na działanie silnych środków biobójczych. Impregnat Extra zawiera jednak taki ich rodzaj, który pozwala na swobodne stosowanie go na żelazo, żeliwo czy inne metale. Dzięki temu trwale zabezpiecza drewno ijest neutralny dla innych materiałów.

Kolorowa impregnacja

Drewniane altany przez cały rok narażone są również na działanie promieni słonecznych. Są one tak samo groźne dla naturalnego surowca, jak opady czy zmiany temperatur. Istotne jest zatem uzyskanie takiej powłoki zabezpieczającej, która uniemożliwi silny wpływ promieniowania UV, a tym samym zapobiegnie rozkładowidrewna i jego blaknięciu. Taką ochronę gwarantują pigmenty zawarte w kolorowych wariantach Impregnatu Extra. Dostępny jest on w 9 barwach, wśród których znajdują się m.in. dąb, tik czy palisander, a także sosna, orzech oraz cedr. Dzięki tak bogatej gamie, możliwe jest dopasowanie impregnowanych powierzchni do indywidualnych oczekiwań lub nadanie im nowego, atrakcyjnego wyglądu.

Arbor in a garden.

W celu uzyskania najlepszych efektów, nakładanie preparatu powinno być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem, odpyleniem i wysuszeniem podłoża. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwie jak najbardziej precyzyjne usunięcie starych powłok – jeżeli mamy do czynienia z wcześniej używanym drewnem. Aplikacja impregnatu powinna odbywać się w sprzyjających ku temu warunkach, a więc w temperaturze od +10°C do +25°C. Warto zwrócić na to uwagę właśnie teraz, kiedy jesienne słońce nie ogrzewa już powietrza tak mocno. Na tego rodzaju prace lepiej wybrać zatem naprawdę pogodny dzień.

iimpregnat-extra-marki-drewnochron-1l

Podziel się: