Główna » Odbiór techniczny mieszkania – dlaczego jest to ważne?

Odbiór techniczny mieszkania – dlaczego jest to ważne?

Zakup nowego mieszkania to w dzisiejszych czasach nie tylko luksus, ale również poważna inwestycja. Zawsze na początku spisujemy umowę deweloperską, w której zawarte są wszystkie postanowienia co do realizacji zlecenia. Jak jednak sprawdzić, czy deweloper z owej ważnej dla nas umowy się wywiązał?

Odbiór mieszkania jest kwestią szczególnie ważną w wielu aspektach: przede wszystkim prowadzimy wywiad tego, co właściwie zamówiliśmy. Jest całe mnóstwo szczegółów, na które musimy zwrócić uwagę, rzeczy, którym należy się przyjrzeć. Nie każdy z nas ma jednak do tego zdolności czy wiedzę: techniczny aspekt stanowi problem dla wielu nabywców.

Odbiór techniczny polega bowiem na tym, że przychodzimy do niemal gotowego lokalu i musimy sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich postanowień umowy. I teraz pozostaje pytanie: czy parapety mają odpowiedni spadek, żeby odprowadzać wodę? Czy ściany są równe oraz proste, a podłoga dostatecznie ocieplona? Czy mieszkanie jest tak duże, jak w umowie?

Trzeba sprawdzić swoje mieszkanie

Niektórzy na odbiór techniczny zabierają osobę z rodziny, która zna się na rzeczy. Starsze pokolenie nieco lepiej znało się na wszelkiego rodzaju aspektach związanych z budownictwem, bo często samo musiało zajmować się naprawami w domu. Nie mamy jednak pewności, czy będą w stanie znaleźć każdą niedoróbkę.

Tymczasem powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalistów, osób, które znają się na budownictwie. Taki ekspert przyjdzie z nami na odbiór mieszkania, a wcześniej zapozna się z postanowieniami umowy. Będzie nam w stanie powiedzieć, na co będzie zwracał szczególną uwagę.

Zawsze konsultuj się z fachowcem

Zakup mieszkania to, jak wspomniano wcześniej, bardzo poważna inwestycja. To oznacza, że nie są nam na rękę niekończące się remonty. Tak może się jednak skończyć nieuważny odbiór mieszkania. W Gdańsku na rynku deweloperskim działa wiele firm, których pracownicy nie zawsze zwrócą uwagę na wszystkie działania swojej ekipy budowlanej. To z kolei kończy się niedoskonałościami, które później są kosztowne w naprawie. Jeżeli mieszkamy (lub mamy taki zamiar) w Trójmieście, możemy chcieć skontaktować się na przykład z tą firmą: https://xn--odbir-3ta.pl/odbiory-mieszkan-gdansk.

Reasumując, na odbiór mieszkania – czy to w Gdańsku, czy w każdym innym mieście – powinniśmy wybrać się, mając ze sobą fachowca. Nie tylko ze względu na sprawdzenie, czy deweloper wywiązał się z umowy, ale także po to, żeby móc sprawdzić, czy wszystko jest w takim stanie, w jakim sobie tego życzymy.

Podziel się: