Na czym polega ekspertyza budowlana?

Zapewne nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku niektórych budynków konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki. Dopiero dzięki niej możliwe jest wydanie oceny, która dotyczy stanu technicznego budynku. W takiej sytuacji potrzebne jest wydanie m.in. ekspertyzy budowlanej. Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat.

Ekspertyza budowlana – co to jest?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ekspertyza budowlana polega na technicznej ocenie stanu jakiegoś budynku. Niezwykle istotne jest to, że opinia jest wydawana na podstawie wielu badan oraz wyliczeń. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie wytrzymałości poszczególnych części budynku np. fundamentów, elewacji, dachu, ścian oraz pozostałych elementów, które składają się na konstrukcję obiektu. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że ekspertyzę budowlaną mogą wykonywać tylko fachowcy. W ten sposób można być pewnym, że wykonana ocena, jest poparta właściwą wiedzą i doświadczeniem. Dlatego przede wszystkim warto odwiedzić stronę http://www.stekra.pl/oferta/zaklad-ekspertyz-budowlanych.html.

Czym wyróżnia się ekspertyza budowlana

Warto podkreślić, że każda ekspertyza budowlana jest przede wszystkim opracowana bardzo szczegółowo i dokładnie. Różni się tym między innymi od opinii technicznej. Niezwykle istotne jest także to, że ekspertyza budowlana składa się z wielu części. Można tu wymienić np. wszelkie potrzebne obliczenia, obiektywne badania materiałów, a także pomiary ujęć oraz wszystkich pomieszczeń konstrukcji. Zauważalne jest zatem to, że do pełnej ekspertyzy budowlanej potrzebne są liczne badania oraz obliczenia. Tylko dzięki temu możliwe wykonie jest niezwykle precyzyjne. Wiąże się to również z tym, że ekspertyza budowlana wymaga sporej ilości czasu, ale też dużego zaangażowania ze strony fachowców, którzy się tym zajmują.

Dlaczego wykonuje się ekspertyzę budowlaną?

Niezwykle istotne jest to, by wyjaśnić, z jakiego powodu wykonywana jest ekspertyza budowlana. Otóż przede wszystkim chodzi o to, by dokładnie określić stan konkretnego budynku. Zatem dzięki prawidłowo wykonanej ekspertyzie, możliwe jest odkrycie wszelkich nieprawidłowości w konstrukcji danego obiektu. Poza tym służy również sprawdzeniu stanu instalacji. Właśnie dlatego ekspertyzę budowlaną wykonuje się przed zakupem jakiegoś budynku, a także w trakcie przeprowadzania modernizacji lub zmiany sposobu użytkowania. Wykonanie ekspertyzy może być też spowodowane długim eksploatowaniem obiektu, na skutek czego mogło dojść np. do uszkodzenia konstrukcji.

Kiedy warto skorzystać z ekspertyzy budowlanej?

Istnieje parę przypadków, gdy konieczne jest wykonanie ekspertyzy budowlanej. Jednak czasem należałoby dokonać dokładne pomiary i przegląd obiekt również w innych przypadkach.

Przykładowe sytuacje:

  • przebudowa budynku,
  • sprawdzenie prawidłowego sposobu wykonywania prac budowlanych,
  • ustalenie, co było przyczyną usterek, awarii, a nawet katastrof budowlanych,
  • zmiana przeznaczenia budynku,
  • dostosowanie budynku do nowego przeznaczenia.
Podziel się: