Główna » Mieszkanie – dobra inwestycja (szczególnie dla młodych)

Mieszkanie – dobra inwestycja (szczególnie dla młodych)

mieszkanie

Świat należy do ludzi czynu! Parafrazując słynne ostatnio powiedzenie „aby wygrać, trzeba grać”, można powiedzieć „aby zyskać, trzeba zainwestować”. W co? We własne mieszkanie! Tylko dlaczego teraz?

Własne i niekoniecznie ciasne

Zakup mieszkania to marzenie wielu ludzi – nie tylko młodych. Niektóre starsze osoby przez całe swoje życie marzyły o takim M4, za które nie będą musieli płacić właścicielowi, stresować się, że w każdej chwili może ich wyrzucić i które naprawdę będą mogli nazwać „swoim”. 

Oczywiście, dla większości ludzi to bardzo odległe marzenie – obawiają się bowiem wysokiego kredytu, który następnie będzie trzeba spłacać przez kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Jednak obecnie zarówno banki, jak i samo państwo stosują wiele ułatwień, których celem jest pomoc w spełnieniu tego marzenia. A zmiany, jakie niedawno zaszły w prawie mogą jeszcze bardziej przybliżyć jego ziszczenie. 

Wkład własny – i to duży!

Osoby, które rozważają kupno mieszkania, powinny zdecydować się na to jak najszybciej. Już w 2016 roku banki zamierzają sfinansować jedynie 85% wartości mieszkania – resztę kwoty będą musieli zapłacić kupujący. Owe 15% ceny może wydawać się małe, ale gdy weźmiemy pod uwagę na przykład 300 tysięcy, jako całą kwotę, 15% (a zatem 45 tysięcy), to już całkiem sporo. 

W roku 2017 będzie jeszcze gorzej – banki zapowiadają bowiem, że sfinansują jedynie 80% ceny nieruchomości. To już daje nam sumę 60 tysięcy własnej wpłaty. I choć część brakującej kwoty będzie można pokryć z ubezpieczenia, mimo wszystko lepiej kupować mieszkanie teraz – jeśli tylko ma się na to odpowiednie warunki.

Mieszkanie dla młodych – zmiany prawne

Pomoc kierowana jest szczególnie do ludzi młodych. To oni mają bowiem skorzystać na programach w stylu „Mieszkanie dla Młodych”. Celem programu jest dofinansowanie wkładu własnego, który należy wnieść, by otrzymać kredyt. 

Zmiany z czerwca 2015 roku są bardzo korzystne. Dzięki nim objęte programem zostaną nie tylko nieruchomości na rynku pierwotnym (a zatem nowe), lecz również te pochodzące z rynku wtórnego. O dofinansowanie mogą się również ubiegać osoby, które nie pozostają w formalnym związku – a zatem na przykład narzeczeni – a dla rodzin z co najmniej trójką dzieci zostanie zniesiony między innymi limit wiekowy (35 lat).

Z agencją nieruchomości za pan brat

Czas jest korzystny (lepiej już raczej nie będzie), a państwo wychodzi z inicjatywą, aby ułatwić młodym lepszy start w życiu – kierując do nich program pomocowy i zmieniając przepisy, aby jeszcze bardziej im pomóc. Warto zatem dobrze rozejrzeć się na rynku nieruchomości i podjąć decyzję o kupnie mieszkania – jeśli i tak to planowaliśmy, choć w nieokreślonej bliżej przyszłości. 

Warto też wszystkim przypomnieć, że lepiej skorzystać z profesjonalnych agencji nieruchomości, niż samemu zagłębiać się w skomplikowaną dokumentację. Co prawda zapłacimy prowizję, ale przynajmniej będziemy pewni, że wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Najlepiej korzystać z lokalnych biur – na przykład w Szczecinie działa świetna agencja Extra Invest – wtedy pracownicy dobrze będą znali rynek i bardzo szybko znajdą coś odpowiedniego dla nas. 

Podziel się: