Główna » Legnica – mieszkanie bez pośredników?

Legnica – mieszkanie bez pośredników?

mieszkania legnica

Na temat kupowania mieszkań bez pośredników krąży wiele opinii. Część osób uważa to za doskonałe rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a inni uważają, że w ten sposób można jedynie wpakować się w kłopoty. Warto zaznaczyć, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego nie da się jednoznacznie określić, które z nich jest lepsze.

Zapłacisz mniej, ale poczekasz dłużej

Wybierając mieszkanie na sprzedaż, można zauważyć, że część ofert jest wystawiana przez agencje nieruchomości, a pozostałe z nich pojawiają się jako oferty od osób prywatnych. Z reguły oferty od osób prywatnych stanowią większy odsetek wszystkich nieruchomości wystawionych na sprzedaż w niewielkich miastach takich jak Legnica. W większych aglomeracjach dominują bowiem oferty agencji nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że gdy mieszkanie na sprzedaż wystawia osoba prywatna, nie będziemy musieli ponosić kosztów prowizji dla agenta nieruchomości, co będzie dla nas sporą finansową ulgą. Prowizja taka często wynosi bowiem kilka tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że decydując się na zakup lokalu mieszkalnego bez pośredników, prawdopodobnie dłużej będziemy musieli poczekać na wizytę u notariusza, przez co wszystkie formalności związane ze sprzedażą i przeprowadzką do nowego lokum znacznie się wydłużą. Jest to rozwiązanie bardzo niekomfortowe dla osób, którym zależy na szybkiej zmianie mieszkania.

Stan prawny nieruchomości

Bardzo istotną kwestią jest również sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Legnica nie jest co prawda miastem, w którym wiele mieszkań jest zadłużonych w spółdzielniach mieszkaniowych czy też objętych hipoteką, jednak bez przedstawienia odpowiednich zaświadczeń nie można mieć pewności, że dane mieszkanie jest wolne od jakichkolwiek zobowiązań. Mieszkania na sprzedaż wystawione przez agencje nieruchomości zawsze są szczegółowo kontrolowane pod tym względem, dzięki czemu kupujący zawsze wie, czy kupuje nieruchomość zadłużoną, czy też nie.

W przypadku, gdy znajdziemy w Legnicy lokum, które sprzedawane jest bez pośredników, musimy sami upewnić się, że nie kupujemy nieruchomości, która przysporzy nam wielu kłopotów. Sprawdzenie poprawności księgi wieczystej i pojawiających się w niej wpisów jest wtedy naszym obowiązkiem. Podobnie jest w przypadku kontrolowania zaległości czynszowych lub wobec instytucji takich jak gazownia czy elektrownia. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić, nie powinniśmy kupować mieszkania bez pośredników.

A może od komornika?

Poszukując mieszkań na sprzedaż w Legnicy, można natrafić również na oferty licytacji komorniczych. Kupno nieruchomości w tym przypadku musi odbyć się za gotówkę, jednak jeżeli posiadamy jej wystarczającą ilość, możemy kupić mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie.

W tym przypadku również pominiemy pośredników, gdyż komornik uczestniczy jedynie w zbyciu majątku dłużnika. Warto zaznaczyć, że sprzedaż zadłużonej nieruchomości przez funkcjonariusza publicznego, skutkuje spłatą zobowiązań dłużnika i automatycznym oddłużeniem mieszkania kupowanego przez osobę trzecią.

Grafika pochodzi z serwisu www.modernbud.pl

Podziel się: