Przejdź do treści
Główna » Kominki – jak wybrać ten najlepszy?

Kominki – jak wybrać ten najlepszy?

Decydując się na montaż kominka musimy mieć świadomość, że poszczególne rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeśli marzy nam się otwarte palenisko i romantycznie buzujący żywy ogień, przy którym domownicy będą spędzać długie zimowe wieczory w wyjątkowej atmosferze, a równocześnie chcemy, by kominek stanowił część systemu grzewczego domu, powinniśmy się dwa razy zastanowić, bo połączenie tych dwóch rzeczy jest praktycznie niemożliwe.

Kominek z otwartym paleniskiem

Kominki z paleniskami otwartymi niewątpliwie wyglądają zjawiskowo, ale jako część składowa systemu grzewczego domu nie do końca się sprawdzają. Wiąże się to z faktem, że jedynie niewielka część energii pochodzącej ze spalania drewna może zostać wykorzystana do ogrzewania domu, reszta, niestety, ucieka kominem, a źródłem ciepła jest głównie promieniowanie z paleniska. Kominki otwarte w porównaniu z zamkniętymi wypadają blado także w przypadku zużycia opału, jako że siłą rzeczy zużywają do spalania dużo więcej powietrza. Przy planowaniu montażu kominka z otwartym paleniskiem trzeba także uwzględnić odpowiednią strefę buforową wykonaną z niepalnych materiałów, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego zaprószenia ognia przez strzelające z paleniska iskry.

Jednakowoż jeśli zależy nam jedynie na dekoracyjnym aspekcie posiadania kominka, paleniska otwarte są świetnym rozwiązaniem. Dzięki nim będziemy mogli cieszyć się w salonie żywym ogniem, który nada nowego znaczenia określeniu „ognisko domowe” oraz będziemy mogli rozkoszować się nie tylko naturalnym ciepłem, ale także wyjątkowym zapachem i dźwiękami, które właściwe są dla palącego się drewna. Pamiętajmy jednak – pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać ognia w otwartym palenisku bez nadzoru.

Kominek zamknięty

Właściwości grzewcze kominków zamkniętych są zdecydowanie lepsze niż tych z paleniskami otwartymi, więc jeśli zależy nam na tym, aby kominek był nie tylko dekoracją, ale także elementem ogrzewania domu, to rozwiązanie będzie dla nas zdecydowanie lepsze. Paleniska zamknięte idealne są do aranżacji, w których wykorzystać chcemy kominek nowoczesny, a podstawą sukcesu przy wyborze kominka zamkniętego jest taki dobór wkładu kominkowego, aby jak najlepiej spełniał on nasze potrzeby. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na moc grzewczą. Profesjonalne firmy zajmujące się systemami kominkowymi z pewnością pomogą nam wyliczyć moc, która będzie nam potrzebna do ogrzania konkretnego pomieszczenia lub całego domu.

Ciekawym rozwiązaniem są kominki zamknięte z szybą podnoszoną do góry, mogą one stanowić swoistą namiastkę paleniska otwartego przy równoczesnym zachowaniu części właściwości grzewczych kominka zamkniętego.

We wszystkich kominkach niezależnie od typu paleniska jednym z najważniejszych aspektów jest ciąg. Jeśli jest on za duży, drewno spala się zbyt szybko i znacząco wzrasta koszt użytkowania kominka, gdy natomiast ciąg jest zbyt mały, spaliny się cofają, co nie jest efektem pożądanym. Dlatego projekt i montaż kominka lepiej zlecić specjalistycznym firmom bądź zdunom z doświadczeniem – w ten sposób nie będziemy narażać się na niepotrzebne koszty.

Zdecydowaliśmy się już na rodzaj, teraz czas na kolejną decyzję, mianowicie: jaka zabudowa kominka będzie dla nas najlepsza. Trzeba pamiętać, że obudowa kominka może zasadniczo pełnić dwie funkcje, które wzajemnie się nie wykluczają: grzewczą oraz dekoracyjną. Jeśli zależy nam na właściwościach grzewczych kominka, powinniśmy wybrać materiały, które mają dobre właściwości akumulacyjne – dzięki temu kominek będzie grzał nawet po wygaśnięciu paleniska. Do takich materiałów zalicza się m.in. cegła szamotowa.

Nie każdemu odpowiadają gotowe rozwiązania, a bardziej wymagający klienci często poszukują indywidualnych rozwiązań. W takim wypadku warto zwrócić się do firmy, która oferuje spersonalizowane projekty wraz z wykonaniem trójwymiarowej wizualizacji komputerowej, jak chociażby Systemy kominkowe Waligóra – kominkiwaligora.pl. Jest to firma, która nie tylko tworzy zabudowy kominkowe z różnorodnych materiałów, ale zajmuje się także produkcją wkładów grzewczych przeznaczonych do spalania ciągłego, w których ogień może się utrzymać nawet do 14 godzin.

140083715660894300

DOM MODNY