Główna » Klimatyzacja nie tylko latem – ogrzewamy mieszkanie

Klimatyzacja nie tylko latem – ogrzewamy mieszkanie

Klimatyzatory kojarzą się z urządzeniami, które eksploatujemy przede wszystkim latem, podczas upałów – przyjemny chłód przynosi nam ulgę, efektywniej możemy też pracować. Tymczasem klimatyzatory mają też inne zastosowanie – jesienią, zimą oraz wiosną. Jakie?

Klimatyzatory to urządzenia, które mogą działać dwojako – z jednej strony chłodzić pomieszczenie, w którym są zamontowane, z drugiej z kolei ogrzewać je – gdy przepompowują ciepłe powietrze. Jednak nie wszystkie. Dlatego decydując się na montaż klimatyzacji, warto wziąć pod uwagę wybór takiego urządzenia, które odpowiada nie za jedną, a dwie funkcje.

 

Kiedy używać klimatyzatora do ogrzewania?

Kiedy tylko poczujemy, że robi się zimno. Co prawda w tym roku jesień była dla nas dość łaskawa i długo temperatura utrzymywała się w granicach 20 stopni Celsjusza na zewnątrz, jednak zdarzają się takie lata, kiedy październik jest już „biały”, a grzejniki są zimne, bo sezon grzewczy rozpoczyna się np. w połowie miesiąca. Ogrzewanie klimatyzatorem pozwoli na szybkie wypełnienie pomieszczenia ciepłem.

Kiedy główne ogrzewanie odmówi posłuszeństwa. Awarie ogrzewania zdarzają się i mimo że są dość szybko naprawiane, to kilka godzin czy nawet dni z zimnymi kaloryferami nie jest przyjemne, zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci. Trzeba zorganizować ogrzewanie zastępcze – najczęściej jest to grzejnik elektryczny, który naprędce kupujemy w markecie budowlanym. Prawdopodobnie, kolejny raz uruchomimy go przy ponownej awarii ogrzewania, a przecież nie ma takiej potrzeby. Wystarczy klimatyzator i ustawienie pożądanej temperatury.

Kiedy klimatyzacja jest głównym „dostawcą” ciepła. To rozwiązanie ma jeszcze stosunkowo mało zwolenników, gdyż kojarzy się z kosmicznie wysokimi rachunkami za prąd. Tymczasem koszt eksploatacji urządzenia są porównywalne z tymi, które ponosimy ogrzewając mieszkanie elektrycznie.

 

O czym pamiętać, ogrzewając mieszkanie klimatyzatorem?

Używając klimatyzacji zarówno latem, jak i zimą, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim zapewnić w pomieszczeniu, w którym działa urządzenie odpowiednie nawilżenie powietrza, np. za pomocą nawilżacza, który można znaleźć za 30 złotych w każdym markecie budowlanym – mówi ekspert Profiklima.

Dodatkowo, w pomieszczeniu takim okna i drzwi powinny być zamknięte, aby klimatyzator mógł pracować wydajnie. Zapobiegnie to również zniszczeniu urządzenia.

Podczas eksploatacji urządzenia, niemniej ważna jest jego konserwacja – producenci zalecają, aby przeprowadzać ją co najmniej dwa razy do roku, jednak jeśli będzie silnie używana w zimie, to warto wyczyścić ją przed sezonem grzewczym i po nim, a potem jeszcze latem, aby zapewnić prawidłowe działanie i zapobiec rozwijaniu się szkodliwych bakterii.

Ostatnie i najważniejsze – klimatyzacja działa do określonej temperatury poniżej zera. Urządzenia z inventerem do nawet -15 stopni, standardowo jest to -5, -10 kresek poniżej skali. Ważne, aby pilnować temperatury, w przeciwnym przypadku jednostka zewnętrzna może zamarznąć, przez co spadnie wydajność klimatyzacji, może dojść również do jej zepsucia.


klimatyzacja

Podziel się: