Przejdź do treści
Główna » Klej przemysłowy do metalu – jaki wybrać?

Klej przemysłowy do metalu – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego kleju ma znaczenie dla efektu łączenia, ale i trwałości. W pracach specjalistycznych należy używać również specjalistycznych klejów. Dziś przedstawimy Wam jakie kleje do metalu najlepiej się sprawdzą.

Klej do metalu – o czym należy wiedzieć?

Zaczniemy od kilku przydatnych informacji. Otóż klej do metalu często można wykorzystać także do łączenia metalu z innymi materiałami. Jego zaletą jest fakt, że wybierając go można wiele prac wykonać nad wyraz efektywnie, ale też bardzo szybko. Klej konstrukcyjny może zastąpić zdecydowanie bardziej czasochłonne spawanie czy nitowanie. Oczywiście musimy też wspomnieć, że prace wykonacie zdecydowanie szybciej. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Otóż klej jest zdecydowanie tańszy niż choćby usługa spawania i nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy sprzętu. Można go wykorzystać nawet w łączeniu starych elementów metalowych i co istotne miejsce łączenia zasadniczo nie jest widoczne. Naprawa nie wpływa więc na estetykę rzeczy, którą skleiliście. Także waga przedmiotu nie zmienia się, co sklei przekłada się na to, że nie dochodzi do nowych punktowych naprężeń. Dobry klej zabezpiecza klejoną powierzchnię choćby przed rdzą. Z czego to wynika? Pomyślcie tylko, że jeżeli tworzycie jakieś dziury w metalowym przedmiocie to bez ich odpowiedniego zabezpieczenia bardzo szybko pojawi się ognisko rdzy. Kleje konstrukcyjne wykorzystuje się na szeroką skalę. Nadają się do łączenia większości metali. Możemy wymienić ich całkiem sporo. Sprawdzą się do żelaza, stali, ale też aluminium czy mosiądzu. Choć można wykorzystać je do miedzi czy tytanu. Oczywiście przypominamy, że klejąc metal musicie zwracać uwagę na właściwości danego materiały. Powinniście wiedzieć, że np. klejenie stali jest zdecydowanie bardziej czasochłonne od klejenia aluminium.

Jak przygotować powierzchnie do klejenia?

Zasadniczo sam etap klejenia nie powinien nastręczać wielu problemów. A wręcz przeciwnie, szybko można osiągnąć mocne łączenie. Ale aby tak się stało nie można pomiąć ważnego etapu, czyli odpowiedniego przygotowania powierzchni do klejenia. Aby rzeczywiście móc uzyskać mocną spoinę powierzchnia musi być czysta. Nie może znajdować się na niej osad, ale też tłuszcz czy inny brud. Najlepiej ją przetrzeć odpowiednio dobranym środkiem właśnie pod kątem samego materiału. Ale to nie wszystko. Trzeba jeszcze wyrównać powierzchnie. Do tego celu przyda się papier ścierny. Na początek najlepiej użyć tego o większej gramaturze. A dopiero potem o mniejszej. Powierzchnia powinna być też zmatowiona. Takie przygotowanie naprawdę dobrze zwiększy przyczepność kleju.

Formuła kleju się liczy

W przypadku klejenia metali niejako nie można iść na żadne kompromisy i zawsze należy wybierać produkty najwyższej jakości. Zwykły klej w tubce niekonicznie się sprawdzi. Zdecydowanie lepszym wyborem są kleje konstrukcyjne dwuskładnikowe. Można je wykorzystać nawet do łączenia metali z innymi tworzywami, choćby sztucznymi. Taki klej składa się z bazy i utwardzacza, które łączy się ze sobą, ale trzeba to zrobić bezpośrednio przed samym zastosowaniem. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie także dużej elastyczności i bez problemu można zastosować grubą spoinę. Oczywiście nie zapomnijcie o tym, że im grubsza spoina, tym rzecz jasna klej będzie wiązał się dłużej. W przypadku mniej zaawansowanych prac wystarczy klej jednoskładnikowy. Przypominamy też, że sklejone metale zaraz po aplikacji kleju nie mogą być narażone na trudne warunki atmosferyczne, w tym intensywne promieniowanie słoneczne, gdyż to może spowodować uszkodzenie spoiny.

Jakie kleje wybrać?

Do łączenia metalu i plastiku zalecamy kleje na bazie poliuretanu, gdyż pozwalają na uzyskanie spoiny nie tylko trwałej, ale i elastycznej czy odpornej na zmienne warunki atmosferyczne. Do klejenia drewna oraz metali zalecamy mocne kleje konstrukcyjne epoksydowe. Jeżeli zamierzacie kleić metal i gumę, to koniecznie postawcie na klej poliakrylowy. Do metalu i szkła zalecany jest klej epoksydowy bądź silikonowy. Oczywiście można też wybrać anaerobowy.

Materiał zewnętrzny

DOM MODNY