Przejdź do treści
Główna » Jaki rodzaj okna będzie najbardziej energooszczędny?

Jaki rodzaj okna będzie najbardziej energooszczędny?

okna

Przez wszystkie okna, nawet te najbardziej nowoczesne, ucieka z naszego domu ciepło. Jednocześnie przez okno przenikają do jego wnętrza promienie słoneczne. Warto zatem zainwestować w okna energooszczędne, które zredukują ubytki ciepła do minimum.

Należy jednak pamiętać, że nie każde okno określane mianem energooszczędnego rzeczywiście takie będzie. Często jest takie tylko z nazwy, a ich rzekome dobre parametry termoizolacyjne są jedynie chwytem marketingowym. Dlatego warto wybrać okna z firmy, która posiada bogate doświadczenie w tej dziedzinie, np. Redan

W porównaniu z tradycyjnymi oknami, okna energooszczędne umożliwiają ograniczenie strat ciepła praktycznie dwukrotnie. Oznacza to, że nasze wydatki związane z ogrzewaniem będą znacznie mniejsze, pomimo że w tego rodzaju obliczeniach należy wziąć również pod uwagę takie czynniki jak: stosunek powierzchni okien do ścian, rodzaj materiału z jakiego są zrobione ściany oraz sposób w jaki ogrzewamy dom. 
O energooszczędności okna stanowią parametry techniczne, głównie wartość współczynnika określającego jego przepuszczalność termiczną. Współczynnik Uw mówi nam jak dużo ciepła przenika przez dane okno. Im mniejszy ten współczynnik, tym mniej ciepła ucieka z domu, a tym samym rachunki za ogrzewanie są niższe. Za okna energooszczędne uznaje się te, których współczynnik przenikania ciepła (Uw) jest mniejszy od 1 W/m2K. Trzeba pamiętać, że na współczynnik Uw składa się kilka czynników, jak np. współczynnik przenikania ciepła całej powierzchni szyby, ramy i całego okna. Często producenci wprowadzają swoich klientów w błąd podając współczynnik przenikania dla szyby jako współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.

Elementem, który ma duże znaczenie dla energooszczędności okna są szyby, które w pakiecie stanowią lepszy izolator niż ramy. Im więcej szyb będzie miało nasze okno, tym bardziej korzystne parametry będzie posiadać. Najpopularniejszym rozwiązaniem obecnie stosowanym, są tzw. szyby termoizolacyjne, w których poszczególne tafle szkła oddzielone są od siebie ramką termodystansową, a przestrzeń znajdująca się między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem). W oknach energooszczędnych stosuje się pakiety dwukomorowe (inaczej 3-szybowe), które chronią przed zimnem praktycznie tak samo jak murowana ściana. Nowoczesne technologie zastosowane w oknach energooszczędnych pozwalają, aby do domu wpadało ciepło słoneczne, a jednocześnie zapobiegają jego ucieczce na zewnątrz. Wszystko to dzięki pokryciu szyb powłoką niskoemisyjną, którą stanowi warstwa z tlenku metalu.
Przy energooszczędnych oknach plastikowych ważny jest także optymalny kształt profili oraz prawidłowo dobrana liczba komór, dzięki czemu zyskamy odporność na działanie czynników atmosferycznych. Istotne są również uszczelki, jakie zastosujemy przy montażu naszego okna. Ich wpływ na wysokość współczynnika przenikania ciepła jest niewielki, jednak uszczelniają one połączenie między ramą a skrzydłem, dzięki czemu ograniczony jest dostęp zimnego powietrza, np. w trakcie gwałtownych podmuchów wiatru.

Musimy pamiętać, aby przed zakupem zapytać się sprzedawcy (np. z firmy Redan) o wszystkie badania i certyfikaty, które potwierdzą parametry podawane przez producenta. Jest to ważne, ponieważ kupując dobre okna, wyróżniające się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej, inwestujemy w naszą przyszłość.

DOM MODNY