Przejdź do treści
Główna » Jak zrobić oczko wodne? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić oczko wodne? Instrukcja krok po kroku

Oczko wodne jest jednym z trendów współczesnych ogrodów. To dzięki nim zyskujemy znakomitą ozdobę ogrodu oraz miejsce, przy którym będziemy mogli się zrelaksować i wypocząć. Okazuje się, że sama budowa oczka wodnego nie jest taka trudna, wystarczy po prostu wykonać wszystkie kroki zgodnie z instrukcją, aby w niedługim czasie cieszyć się olśniewającym oczkiem wodnym w ogrodzie.

Wybierz odpowiednią folię

Oczywiście najważniejsze jest wybranie miejsca, w którym powstania nasze oczko. Następnie wyznacz jego granice. Kolejnym krokiem będzie już dokonanie wyboru związanego z tym, jaki rodzaj folii będzie odpowiedni. Sama folia odegra bardzo istotną rolę w całym procesie, dlatego tak ważne jest, aby wybrać najwyższej jakości folię przeznaczoną właśnie do oczek wodnych. Najczęściej zaleca się wybierać tzw. folię basenową.

Zalety folii basenowych

  • są ekologiczne,
  • doskonale spisują się również podczas mrozów,
  • są wytrzymałe,
  • niestraszne im nawet środki chemiczne, które często znajdują się w wodzie,
  • nie działają negatywnie na rybki, czy rośliny wodne.

Rozpocznij kopanie

Kolejny etap wymaga od nas sporego wysiłku fizycznego. Aby w oczku mogła znaleźć się woda, rośliny oraz ryby, trzeba koniecznie wykopać odpowiedniej głębokości dół. Bardzo modnym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. półek wodnych, które w pewnym sensie wyglądają jak schody, co zapewnia różną głębokość oczka. Takie rozwiązanie może pomóc również w procesie sadzenia niektórych roślin oraz oczywiście będzie wyglądać bardzo okazale.

Przygotuj podłoże

Bardzo istotne jest to, aby po wykopaniu dołu, przygotować odpowiednio podłoże. Dzięki położeniu specjalnego podkładu oczko będzie bardziej wytrzymałe. Przede wszystkim odbije się to pozytywnie na folii, która uzyska kolejne zabezpieczenie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie geowłókniny, wełny mineralnej lub ewentualnie agrowłókniny. Kiedy dokonasz już wyboru, zajmij się rozłożeniem podkładu, a następnie folii. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby nie były one naciągnięte.

Kup rośliny, posadź je i wypełni oczko wodą

Kiedy podstawowe kroki są już wykonane, to zostały już tylko przyjemne czynności. Pierwszą z nich jest wybranie oraz zakupienie roślin, które znajdą się w oczku wodnym. Bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się dokładnie, w jaki sposób i na jakiej głębokości powinny znaleźć się poszczególne rośliny. Sam proces sadzenia powinien przebiegać ostrożnie i z pełną świadomością. Na samym początku rośliny mogą nie robić aż tak pozytywnego wrażenia, gdyż często po prostu potrzebują więcej czasu na wzrost.

Później wlej wodę do zbiornika. Następnie możesz pomyśleć o dodatkowych ozdobach oraz rybkach. Pamiętaj, że będą one wymagać jeszcze większego zaangażowania, niż gdy w oczku znajdą się tylko rośliny. Dlatego podejmij rozsądną decyzję. Poza tym ilość rybek powinna być dopasowana do wielkości oczka, aby miały one odpowiednią przestrzeń do pływania. Dobrym rozwiązaniem będzie przykrycie folii kamyszkami lub innymi ozdobami, aby nie było jej widać. Samo oczko wodne może zostać wyposażone również w filtr wody, jednak te akcesoria są już znacznie bardziej kosztowne.

DOM MODNY