Główna » Jak urządzić mieszkanie w angielskim stylu?

Jak urządzić mieszkanie w angielskim stylu?

angielski_styl

Elegancja, ciepło, romantyzm. Te trzy określenia najtrafniej charakteryzują wnętrza w angielskim stylu. I choć pierwotnie kojarzone są z przestrzennymi domami angielskiego mieszczaństwa, to za pomocą kilku charakterystycznych dodatków można ten dekoracyjny styl wprowadzić do każdego mieszkania.

Wnętrze w angielskim stylu jest bardzo dekoracyjne. Pełne wyszukanych bibelotów: rodzinnych zdjęć w delikatnych ramkach, porcelanowych figurek, fajansowych naczyń, gęsto powieszonych obrazków na ścianach, kolonialnych bibelotów, czy dzierganych serwetek. Mimo to nie sprawia wrażenia przeładowanego. Typowe dla angielskiego stylu są kwiatowe desenie: róże, orchidee i hortensje, które pięknie prezentują się na zastawie, obrusach, zasłonach, tapetach czy miękkich obiciach mebli i poduszek. Nierzadkie są też łączenia deseni. Obok kwiatów pojawiają się pasy oraz kratka.

Ostoja angielskiego spokoju i elegancji

Całe mieszkanie sprawia wrażenie bardzo przytulnego, dalekiego od pełnych stali i chromu nowoczesnych wnętrz współczesnych apartamentowców. Taka klasyczna, spokojna elegancja w pastelowych odcieniach błękitu, żółtego, różu i zieleni sprzyja relaksowi, spotkaniom z przyjaciółmi, długim rozmowom z najbliższymi, przy filiżance dobrej herbaty.

„Styl angielski odwołuje się do typowych angielskich wiktoriańskich domów. Wiele charakterystycznych dla niego rozwiązań możemy łatwo zaadoptować do własnych mieszkań. Kopalnią inspiracji może tu być literatura lub film” – mówi Agata Chomiuk ze sklepu z wyposażeniem wnętrz www.luluhome.pl

Wygoda i komfort w jednym

Skórzane meble Chesterfield pochodzące z przełomu XIX i XX wieku są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wnętrz w angielskim stylu. Wyróżnia je charakterystyczny wzór skórzanych, głęboko pikowanych guzikami sof i foteli. Całość robi wrażenie bardzo luksusowe i w żaden sposób nie stwarza wrażenia staromodnego czy przestarzałego. Wręcz przeciwnie. Komplet wypoczynkowy w angielskim stylu można bez problemu wkomponować  w niemal każdy wnętrzarski trend.

Oryginalne Chesterfieldy są produkowane w Anglii. Ich cena w pełni odzwierciedla nakład ręcznie wykonywanej pracy i siłę tradycji. W naszych warunkach mogą je zastąpić głębokie kanapy obite tkaniną w kwiatowy deseń i ozdobione wysoko ułożonymi, miękkimi, przytulnymi poduszkami.  

W typowym wnętrzu w angielskim stylu nie może też zabraknąć świeczników, różnej wielkości lamp z abażurem, komody z lustrem, regałów pełnych książek i serwantki koniecznie z niezwykle popularną wśród Anglików wystawą z delikatnej porcelany. Niezbędny jest też otwarty kominek. Nie w każdym mieszkaniu da się go zainstalować, więc może go zastąpić imitacja, tzw. portal kominkowy ze świeczkami, naprzeciw którego ustawiamy kanapę, fotele. W roli okolicznościowego stolika znakomicie się sprawdzi obita aksamitną tkaniną owalna pufa na drewnianych nóżkach.

Urocze detale

Łazienka w angielskim stylu to kwintesencja romantyzmu. Ściany obite białą boazerią lub wysokie listwy przypodłogowe w tym samym kolorze, wolnostojąca wanna na nóżkach, zlew na długiej nodze, czy armatura łazienkowa koniecznie z dwoma kurkami to jej najbardziej charakterystyczne elementy. Znajdziemy tu odbicie wyszukanego stylu i dbałości o detale widoczne w pozostałej części domu. Delikatne, drapowane zasłonki w oknach, wywieszone dla ozdoby miękkie ręczniki często haftowane lub wykończone koronką, obrazki na ścianach z kwiatowymi czy hippicznymi motywami. Niezwykle stylowo prezentuje się też ustawiona na podłodze duża misa i dzbanek kąpielowy a także np. porcelanowe podstawki na mydło, drewniane lub metalowe dodatki na przybory toaletowe.

Mieszkanie w angielskim stylu spodoba się miłośnikom klasycznej elegancji. Ten ponadczasowy styl sprawia, że nasze wnętrze przeobraża się w prawdziwą oazę spokoju i relaksu. 

Podziel się: