Główna » Jak dopasować rolety do charakteru wnętrza?

Jak dopasować rolety do charakteru wnętrza?

Rolety okienne nie służą jedynie do ochrony przed nadmierną ilością promieni słonecznych, ale również są oryginalną ozdobą każdego pomieszczenia. Wybór typu rolety wcale nie jest prosty. Pod uwagę należy wziąć m.in. tym montażu, wielkość okna, rodzaj pomieszczenia i kolory ścian.

Kolor rolety

Przed zakupem rolet należy zastanowić się, jaką energie ma mieć dane wnętrze. Jest  to niezwykle istotne, bo każdy kolor emanuje odmiennymi wizualnymi wartościami i buduje inną atmosferę. Podstawowym podziałem barw jest ten na ciepłe i zimne kolory. Do tzw. ciepłych zalicza się przede wszystkim żółty i pomarańczowy, a do zimnych: niebieski, fioletowy i zielony. Jeśli nie jesteśmy pewni jaka barwa pasuje do naszego wnętrza, najlepiej skorzystać z koła kolorów. Zasada doboru odpowiednich barw jest bardzo prosta. Na kole należy znaleźć kolor ścian w pomieszczeniu, a następnie, ponownie sprawdzić na próbniku, jaka barwa najlepiej się z nim komponuje. Najodpowiedniejszymi kolorami są te znajdujące się po bokach ustalonej barwy ścian, albo naprzeciwko niej. Przykładowo, jeśli salon czy pokój dziecka pomalowaliśmy na zielono, rolety powinny być niebieskie, żółte, czerwone, albo fioletowe. Przy wyborze rolet najbezpieczniej trzymać się zasady kontrastu. Do pomieszczenia z pastelowymi ścianami, warto dodać rolety o mocnych, wyrazistych odcieniach. Z racji tego, że biel i szarość są barwami uniwersalnymi, można je łączyć z wieloma kolorami. W takich wnętrzach doskonale sprawdzą się zarówno rolety żółte, zielone, niebieskie, jak i fioletowe czy czerwone. Trzeba jedynie pamiętać o doborze spójnych dodatków.

Rolety wielobarwne i jednokolorowe

Nie wszyscy zwracają na to uwagę, ale rolety nie tylko pełnią funkcję osłaniającą. Właściwie doprane doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny pomieszczenia. Jeśli wnętrze charakteryzuje się stonowanymi barwami, bez dodatkowych wzorów czy malowideł, warto ożywić je roletami z ciekawym motywem. Bardzo popularne są rolety w kwiaty, kasy, albo kratę.

Typy rolet

Obecnie bardzo popularne są rolety na rolce, wykonane z elastycznego tworzywa. Trzeba jednak pamiętać, że świetnym rozwiązaniem na przykład do kuchni są rolety materiałowe tzw. rzymskie. Podnoszą się one w bardzo specyficzny sposób, dzięki czemu dodają wnętrzu charakteru i oryginalności. W salonie czy jadalni bardzo dobrze sprawdzą się rolety woalowe, które przepuszczają dużą ilość światła. W pomieszczeniach takich jak gabinet i sypialnia, gdzie nasłonecznienie musi być w wielu przypadkach zredukowane, świetnie spełnią się rolety zaciemniające np. typu dzień-noc.

Rolety są bardzo istotnym elementem każdego pomieszczenia. W wielu przypadkach sprawiają one, że wnętrze staje się bardziej energetyczne i oryginalne. Warto więc, zastanowić się nad odpowiednim doborem tego akcesorium.

Podziel się: