Główna » Jak dbać o drewno w domu?

Jak dbać o drewno w domu?

Linia Tikkurila Nostalgia

Drewno jest jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w aranżacji wnętrz. Współtworzy wyjątkową atmosferę miejsca, dodając mu ciepła i jednocześnie elegancji. Drewniane podłogi, meble, panele czy inne elementy będą przez wiele lat zachwycały swym naturalnym pięknem, o ile będziemy właściwie o nie dbać.

Drewno jest materiałem stosunkowo wytrzymałym, jednak – z upływem czasu – ulega naturalnym zmianom i zużyciu. By na długo zachować piękny wygląd wykonanych z niego przedmiotów, należy je odpowiednio pielęgnować. Właściwą ochronę i dekorację pomogą zapewnić wysokiej jakości preparaty – odpowiednio dobrane do poszczególnych elementów wykończenia i wyposażenia.

Podłogi – olej do podłóg Tikkurila Nostalgia Floor Oil

Naturalny, bezbarwny olej, na bazie wosków carnauba i candelila zapewnia drewnianym podłogom trwałość oraz odporność na zabrudzenia i wodę. Pogłębia kolor i podkreśla strukturę drewna. Pomalowana olejem powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości.

Sposób stosowania

Powierzchnię przeznaczoną do malowania dokładnie oczyszczamy z brudu i kurzu i pozostawiamy do wyschnięcia. Pozostałości starych powłok z farby, lakieru bądź oleju usuwamy poprzez szlifowanie lub cyklinowanie, a następnie odkurzamy. Olej nakładamy za pomocą pędzla, szmatki lub natrysku (w warunkach domowych zalecane jest olejowanie poprzez tzw. wcieranie za pomocą pędzla lub szmatki). Po nałożeniu pierwszej warstwy, czekamy 5-10 minut do wchłonięcia w drewno. Po tym czasie, usuwamy pozostałości niewchłoniętego oleju. Powierzchnię pozostawiamy na 12 godzin do wyschnięcia, po czym powtarzamy aplikację.

Polerowanie wykonujemy dopiero po nałożeniu ostatniej warstwy. Podłoga jest gotowa do użycia po upływie 24 godzin. Powierzchnie pokryte olejem czyścimy delikatnie wilgotną gąbką lub ściereczką z dodatkiem neutralnego detergentu.

Meble i ściany – wosk Tikkurila Nostalgia Wood Wax

Ochronno-pielęgnacyjny płynny wosk, zawierający naturalny wosk carnauba, impregnuje i tworzy odporną na wodę i zanieczyszczenia powłokę.

Sposób stosowania

Powierzchnię oczyszczamy z brudu i kurzu, zwilżamy delikatnie wodą i pozostawiamy do wyschnięcia. Wystające włókna drewna szlifujemy, a powstały pył dokładnie usuwamy. Ostrożnie mieszamy wosk i za pomocą pacy z piany, gąbki, pędzla lub szmatki nakładamy 1-2 warstwy w kierunku słojów drewna. Niewielkie powierzchnie możemy malować jednorazowo, przy dużych należy malować po 1 – 2 panele równocześnie, dla uzyskania jednolitego koloru. Kolejną warstwę możemy nakładać po 1-2 godzinach. Po nałożeniu wosku powierzchnia powinna być użytkowana ostrożnie, gdyż produkt uzyskuje ostateczną trwałość po ok. miesiącu. Zabrudzenia usuwamy za pomocą wilgotnej szmatki i neutralnego detergentu.

Zabawki – olej Tikkurila Nostalgia Beeswax Oil

Ochronny olej do drewna, składający się z czystych olejów roślinnych i wosku pszczelego odżywia włókna drewna, oraz przywraca jego naturalny wygląd i strukturę. Tworzy odporną na zabrudzenia powierzchnię.

Sposób stosowania

Powierzchnię przeznaczoną do malowania dokładnie oczyszczamy. Jeśli to konieczne – również szlifujemy. Dokładnie usuwamy stare powłoki farby, lakieru lub oleju oraz odkurzamy. Olej rozprowadzamy za pomocą gładkiej szmatki lub pędzla. Pozostawiamy do wchłonięcia na ok. 30 minut, a pozostałości niewchłoniętego oleju usuwamy. Całość polerujemy gładką szmatką w kierunku słojów drewna. Po nałożeniu oleju powierzchnia powinna być użytkowana ostrożnie przez 1-3 dni, gdyż produkt zyskuje ostateczną trwałość po ok. 2 tygodniach. Zabrudzenia usuwamy za pomocą wilgotnej szmatki i neutralnego detergentu.

Tikkurila Nostalgia_aranz 1