Przejdź do treści
Główna » Idzie lato! Sadzimy kwiaty balkonowe

Idzie lato! Sadzimy kwiaty balkonowe

Sezon wiosenny w pełni. Pora więc pomyśleć o udekorowaniu swoich balkonów, tarasów i posesji pięknymi kwiatami doniczkowymi. Zobacz, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę podczas ich wyboru i przesadzania, aby wkrótce odwdzięczyły Ci się wspaniałymi kwiatami o bajecznych kolorach.

Sadzenie kwiatów balkonowych – co warto wiedzieć?

Ukwiecony taras i balkon potrafi cieszyć tak samo mocno właścicieli dużych domów o rozległych ogrodach, jak też mieszkań w bloku ze skromnymi balkonami. Dostęp do przynajmniej namiastki zieleni w wielkim mieście jest na wagę złota. Pierwszym krokiem wprowadzającym do udekorowania zewnętrznej części elewacji budynku jest pomiar długości balustrady oraz głębokości balkonu. Trzeba w końcu wiedzieć, jaką przestrzenią się dysponuje i w jaki sposób mądrze ją zagospodarować. Gdy już się to zrobi, można rozejrzeć się za osłonkami i donicami na balkon.

Po jakie osłonki i donice na kwiaty balkonowe warto sięgać w tym sezonie?

Jeśli zależy Ci szczególnie na tym, aby kwiaty znajdowały się na ustalonej wysokości balustrady, zdecyduj się na osłonki z haczykami. Jeżeli zaś odpowiadają Ci donice wolnostojące, również nie będziesz mieć problemów z ich zakupem – w tym sezonie modne są zwłaszcza te o zgeometryzowanych formach, białe i wykończone na wysoki połysk. Pasują one, podobnie jak donice i osłonki w odcieniach gołębiej szarości, do nowoczesnego budownictwa obfitującego w wiele przeszkleń i minimalistycznych elementów. Z mody wciąż nie wychodzą donice wiklinowe, rattanowe i technorattanowe, utrzymane w klasycznej kolorystyce brązu czy czerni. Te barwy będą idealne dla realizacji i budownictwa w tradycyjnym stylu.


Jaka ziemia będzie najbardziej odpowiednia?

W przypadku tego typu nasadzeń odpowiednia będzie zarówno ziemia do kwiatów balkonowych jak też uniwersalna. W przypadku pelargonii sprawdza się wyjątkowo żyzna gleba, dostępna w wielu sklepach ogrodniczych. W przypadku kwiatów mających konkretne wymagania glebowe, na przykład sadzonych późnym latem wrzośców warto sięgnąć po ziemię do wrzosów – tego typu ziemia do kwiatów domowych charakteryzuje się dużym poziomem przepuszczalności. Ze swej natury jest raczej sucha. Kluczowy w przypadku wrzosowatych jest odczyn pH gleby, który powinien być kwaśny (w zakresie od 3,5 do 4,5 pH). Należy pamiętać, że tego typu rośliny nie będą chciały rosnąć i pięknie kwitnąć, gdy zostaną posadzone w wyjątkowo ciężkiej, gliniastej i wiecznie wilgotnej ziemi. Zaczną wtedy zanikać, a ich system korzeniowy – gnić. W przypadku tego gatunku warto wybierać osłonki także dlatego, aby z doniczki właściwej, w której posadzone są kwiaty, woda z podlewania mogła swobodnie odpływać.

DOM MODNY