Główna » Grilluj modnie!

Grilluj modnie!

Lato to czas, kiedy Polacy masowo zabierają się za grillowanie. To już niemal nowa, polska tradycja. Czy można jednak robić to również modnie, elegancko i stylowo? Można! Z myślą o entuzjastach tego sposobu spędzania wolnego czasu powstały już bowiem projekty niezwykle nowoczesnych i funkcjonalnych grillów i wędzarni.

Wciąż najpopularniejsze w naszym kraju są małe grille przenośne. Mają oczywiście swoje dobre strony, ale i niemało wad. Za każdym razem trzeba go od nowa przygotowywać do użytku, przenośić, przewozić, czyścić i pakować. Coraz popularniejszy grill “budowany”, betonowy jest o tyle wygodny i bezpieczny, że nie trzeba go za każdym razem rozstawiać, przygotowywać, a przede wszystkim można w nim spokojnie bezpiecznie zostawić tlący się jeszcze węgiel. To także niesamowita wygoda, gdyż mamy tu od razu miejsce do przygotowania potraw, palenisko, a nawet stół i ławki, które w przypadku grilla przenośnego musimy sami dodatkowo zabezpieczyć. Wyższą szkołą jazdy są odrębne altanki, wręcz małe budynki na grilla czy wędzarnię. Idealne miejsce na rodzinny obiad czy towarzyszką biesiadę i to bez względu na pogodę.

Nas zainspirowały i nie ukrywajmy – zauroczyły – małe perełki architektury znalezione na stronie “Projekty grillów”. Perełki architektury, mamy tu bowiem do czynienia z oryginalnymi, autorskimi projektami nie tylko w przypadku osobnych budynków czy altan, ale nawet i w przypadku “zwykłego” grilla. Jak sami zobaczycie na zdjęciach poniżej, nie jest on bynajmniej taki “zwykły”.

Jeden z przykładów to wolnostojący obiekt małej architektury na działce, prosta bryła zaprojektowana na rzucie prostokąta, wyposażona w elementy służące grillowaniu. Dolna część przedzielona jest ściankami, dzięki czemu mamy miejsce do składowania drewna i przechowywania drobnych przedmiotów związanych z naszym ulubionym hobby. Na część górną składają się płyta blatu oraz podmurowana wyżej komora grillowa wydzielona na ruszt i metalową szufladę, nakryta płytkami z piaskowca.

Jest też coś dla miłośników modnego obecnie stylu rustykalnego. Projekt, który można traktować jako obiekt rekreacyjny, służący rodzinnemu grillowaniu i wędzeniu, który dzięki płycie kuchennej nad paleniskiem łatwo możemy zamienić w… kuchnię polową! Miejsce pod stół do spożywania posiłków zapewnia przewidziany w projekcie taras na legarach. Cała bryła wyposażona jest dodatkowo w półki i blaty do przygotowywania posiłków oraz schowki na drewno.

Bardzo oryginalnym obiektem jest grill zaprojektowany na rzucie wycinka koła z otaczającą go ławką do siedzenia. Całość znajduje się pod altaną o konstrukcji drewnianej, przykrytą prostym czterospadowym dachem. Murowana część środkowa składa się z rusztu grillowego, płyty paleniskowej i usytuowanej pod nią komory na drewno. Wokół grilla zaprojektowano okrągły blat z płyt piaskowcowych. Ławkę wokół grilla wyłożono deskami drewnianymi. Drewnianą konstrukcję przekrycia zamocowano na słupkach murowanych, będących elementem niskiego murku na rzucie kwadratu, w którego centrum znajduje się grill.

Dla bardziej wymagających są także całe altanki ogrodowe z grillem, zapleczem do przygotowania posiłków i składzikiem na drewno. Nie wymagają przy tym wiele zachodu, bowiem prosta bryła i dwuspadowy dach czynią ją niezwykle łatwą w budowie.

Grill to nie wszystko. Coraz więcej u nas zwolenników mięs i wędlin domowej roboty. Dla nich przewidziano m.in. projekty wędzarni. Przykładowa wędzarnia z grillem jest zadaszona czterospadowym dachem, wyposażona w półki i blaty do przygotowywania posiłków oraz schowki na drewno.

Prawda, że w takim miejscu i w takim otoczeniu grilluje się przyjemniej?