garaż
Porady

Garaż w bryle budynku czy poza nią?

Budując dom warto zastanowić się nad możliwością umieszczenia w bryle budynku garażu. Czy jednak takie rozwiązanie będzie korzystniejsze niż ustawienie garażu przy ścianie gotowego domu lub bezpośrednio za domem, na własnej posesji? Które rozwiązanie będzie lepsze dla właściciela?

Korzyści z garażu wolnostojącego

Nie trzeba powiększać bryły budynku, aby pomieścić w niej miejsce na garaż – zwłaszcza, jeśli domownicy mają na przykład dwa samochody i konieczne jest wzniesienie garażu dwustanowiskowego. W takim wypadku garaż wolnostojący wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Wśród zalet takiego wyboru wymienia się to, że do wnętrza domu nie przedostają się spaliny obecne w garażu. Nie trzeba też dysponować szeroką działką, aby zmieścić garaż przy jednej ze ścian bocznych.

Jeśli przy okazji budowy domu nie pomyśleliśmy lub nie mogliśmy sobie pozwolić na wzniesienie dodatkowego miejsca na garaż, później trudno będzie taką inwestycję przeprowadzić. Niższe koszty pociągnie za sobą umieszczenie np. garażu na podwórku za domem. Taki garaż, na przykład garaż blaszany od CGT Konstrukcje Stalowe, zbudujemy szybko, a jeśli zajdzie taka potrzeba – złożymy go  i nie będzie on zajmował miejsca na działce. Demontaż garażu murowanego to jednak  poważne zadanie, wymagające sporych nakładów pracy i środków.

Zalety garażu w bryle budynku

Przy projektowaniu domu można zdecydować się, jeśli tylko szerokość działki jest odpowiednia, na garaż w bryle budynku. Zaletą jest tu możliwość umieszczenia dodatkowego pomieszczenia nad garażem oraz łatwiejsze przejście z garażu do domu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Garaż może posłużyć jako dodatkowe miejsce w naszym domu, na składowanie takich rzeczy jak rowery, zabawki ogrodowe, meble ogrodowe, farby, akcesoria do malowania czy narzędzia do domowego majsterkowania.

Jaką podjąć decyzję?

Z uwagi na koszty wzniesienia garażu po wybudowaniu już domu, warto rozważyć możliwość postawienia garażu blaszanego na swoim podwórku lub bezpośrednio przy domu, o ile miejsce na działce będzie na to pozwalać. Natomiast, jeśli będziemy na etapie budowania domu lub jego poważnej przebudowy, wybudowanie garażu będzie dobrym pomysłem. Zawsze też na dodatkowe auto czy auta, które ma nasza rodzina, można zbudować garaż blaszany lub wiatę garażową przy ścianie budynku. Zajmie to niewiele miejsca, budowa może być zrealizowana nawet w ciągu jednego dnia, a jej koszty będą stosunkowo niewielkie.

Polecamy również..