Główna » Dywany tureckie – przytulnie i efektownie w jednym

Dywany tureckie – przytulnie i efektownie w jednym

Urządzając wnętrze domu bardzo często staramy się, aby stworzyć przyjazny klimat danego miejsca. Chcemy ocieplić jego wnętrze barwami, ale również przydatnymi dodatkami. O czym warto pomyśleć? Co wykorzystać?

Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Z jednej strony wydawałoby się, że to dość proste zadanie, jednak kiedy przychodzi już moment, kiedy trzeba zacząć realizować cel, robi się coraz trudniej. Dlatego warto pomyśleć o kilku bardzo skutecznych sposobach.

Pierwszym z nich jest dobór odpowiedniego koloru ścian. Warto wybierać barwy ciepłe, ponieważ będą one powodowały, że będziemy odbierać wnętrze jako przyjazne nam. Poza tym warto zwrócić uwagę na takie dodatki jak koce, poduszki, piękne zasłony czy firany. Z jednej strony możesz uważać to za zbędne, ale wykorzystując takie elementy masz praktycznie gotowy przepis na stworzenie przytulnego miejsca.

Co jeszcze może się przydać?

Warto pomyśleć dodatkowo o tym, aby w pomieszczeniu znajdował się dywan. Dlaczego? Możemy znaleźć tak naprawdę kilka powodów. Z jednej strony dywan również przyczyni się do ocieplenia wizerunku danego pomieszczenia. Z drugiej strony spójrzmy na względy praktyczne. Kiedy mamy przyjemy i miękki dywan pod nogami, to o wiele przyjemniej nam jest, niż kiedy chodzimy po podłodze, która nie jest niczym wyłożona. Dlatego też można powiedzieć, że dywan jest więc bardzo przydatny.

Jaki rodzaj możemy nabyć?

Oferta dywanów jest bardzo szeroka. Tak naprawdę możemy kupić to, co tylko sobie wymarzymy. Dywany są również wykonywane na zamówienie, więc nie ma najmniejszego problemu. Rodzajów jest wiele i każdy znacząco różni się od siebie.  Dywany mogą być gładkie, tkany w najprostszy sposób lub bardziej urozmaicone. Poza tym mogą być wykonane z jedwabiu albo na przykład z wiskozy. Są też takie dywany, które są wręcz rozpoznawalne i łatwo zorientować się skąd pochodzą. Takie są na przykład dywany tureckie czy indyjskie.

Orientalny design

Jeśli interesują nas orientalne wzory i kolory to bardzo poleca się zakup dywanów tureckich. Dlaczego warto? Dywany tureckie mają bardzo długą tradycję wyplatania, bo tak naprawdę już od XII wieku. Dywany te służyły nie tylko jako świetna izolacja podłogowa, ale również dywaniki modlitewne. Poza tym wykorzystywane je jako dekorację wnętrz. Cechą, która wyróżnia dywany tureckie na tle innych, jest podwójny węzeł symetryczny smyrneński, inaczej nazywany Gordi. Tradycyjne dywany mają również dłuższe włosie i żywą kolorystykę.

Tak naprawdę dywanów tureckich również mamy bardzo dużo, ponieważ wyróżnia się aż cztery podstawowe rodzaje. Pierwszy, klim, wykonywany jest na płasko i zazwyczaj dwustronnie. Istnieje prosty sposób, aby rozpoznać ten typ dywanu. Należy spojrzeć pod światło i zobaczyć, czy są dziurki na styku kolorów. Z kolei dywanem wytwarzanym jednostronnie jest sumak.

Do wykonania dywanu potrzebna jest osnowa, a także wątek i węzły. Najbardziej trwałym rodzajem dywanu i zarazem jednym z najbardziej tradycyjnych jest ten, który wykonuje się z osnowy, wątku z bawełny  i węzłów z wełny.

Warto wykorzystywać takie elementy jak dywany w aranżacji wnętrza. Może być to zarówno piękny dodatek w postaci wzorów i kolorów, ale również metoda na ocieplenie wizerunku danego pomieszczenia.

Podziel się: