Główna » Domy drewniane – czy są tak samo wytrzymałe jak te murowane?

Domy drewniane – czy są tak samo wytrzymałe jak te murowane?

Domy drewniane

Każdy, kto chce zbudować dom staje przed dylematem w jakiej technologii powinien zostać wykonany. Od tego jaki materiał wybierzemy zależeć będzie trwałość domu, koszty związane z jego budową oraz eksploatacją. Do wyboru mamy technologię drewnianą i murowaną. Na pewno u części osób pojawi się wątpliwość, czy dom drewniany może być równie wytrzymały jak murowany?

Jeszcze do niedawna drewno było uznawane za materiał, z którego można postawić na działce co najwyżej altankę lub domek letniskowy. Obecnie budulec ten staje się coraz bardziej popularny i coraz większa grupa osób decyduje się na postawienie domu drewnianego (np. przez firmę Ligar). Oczywiście w dalszym ciągu niektóre osoby są przekonane, że dom murowany jest bardziej solidny i odporny oraz że tylko dom wykonany taką technologią ma szanse zachować swój pierwotny wygląd przez lata. Jednak dom drewniany również może służyć nam przez wiele lat. Wszystko zależy od jakości materiału wykorzystanego do budowy domu oraz od ekipy, która będzie go stawiać.

Drewno, z którego będzie wykonany nasz dom musi być bardzo dobrze wysuszone i dobrej jakości. Dzięki temu konstrukcja domu będzie bardzo wytrzymała, porównywalnie do konstrukcji murowanej. Dodatkową trwałość domu zapewnią nam dobrzy fachowcy, którzy znają się na swojej pracy. 
Jeśli chcemy mieszkać w domu drewnianym przez kilka pokoleń, to warto do jego budowy użyć drewna odpornego na uszkodzenia. Jeśli będziemy dbać o nasze lokum i odpowiednio je pielęgnować możemy być pewni, że zapewnimy mu długą żywotność. 
Na pewno istotny jest fakt, że domy drewniane są niepalne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wełny, która stanowi wypełnienie ścian i niweluje wszystkie szczeliny. Dzięki temu nie ma możliwości, żeby przedostał się tam tlen, a jak wiadomo bez tlenu ogień nie ma szans się utrzymać. Należy jedynie pamiętać, żeby wełna znajdowała się we wszystkich ścianach, również tych wewnętrznych. 
Niektórzy uważają, że domu murowane są bardziej trwałe, gdyż nie „zjedzą” go żadne insekty. W domach drewnianych również nie znajdziemy żadnych korników, ani innych małych stworzeń, ponieważ drewno przeznaczone na budowę domu jest suszone w temperaturze, w której nie mają szans przetrwać żadne pleśnie, grzyby i insekty. Prosto z suszarni jest przewożone na miejsce budowy, gdzie zaraz po stworzeniu konstrukcji zostaje zakryte izolacją, wełną i tynkiem. Dzięki temu żadne szkodniki nie mają do niego dostępu.
Technologia drewniana gwarantuje nam niższe koszty budowy domu niż w przypadku technologii murowanej, a także późniejszej eksploatacji. Dodatkowo domy wykonane tą technologią są bardziej zbite dzięki użyciu dodatkowych kotew i gwoździ, dzięki czemu nie ma szans, aby wiatr na takiej konstrukcji podniósł dach, podobnie jak przy konstrukcjach murowanych.

Należy pamiętać, że bardzo ważny jest wybór firmy, która w profesjonalny sposób zajmie się budową naszego domu. Najlepiej wybrać sprawdzoną, doświadczoną firmę (np. Ligar), która cieszy się dobrą opinią. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie każda firma potrafi prawidłowo wybudować dom w konstrukcji drewnianej, a wynika to z tego, że nie przestrzegają one zasad budownictwa szkieletowego.

Podziel się: