Główna » Dom wolny od alergenów i roztoczy? Powierz sprzątanie robotowi

Dom wolny od alergenów i roztoczy? Powierz sprzątanie robotowi

  • Porady

Masz dość wszechobecnej sierści swojego czworonożnego pupila? A może Twoja pociecha jest alergikiem? Nieustanne odkurzanie i mycie podłogi to zatem Twoja codzienność. A może tak zamienić sprzątanie na relaks i przyjemności, a odkurzanie i mycie podłóg powierzyć robotowi? Rozwiązania, takie jak iRobot Roomba, wciąż zyskują nowych entuzjastów. Roboty wyręczają nas bowiem w domowych obowiązkach, nie zajmują dużo miejsca, a przy tym pomagają utrzymać higieniczną czystość podłóg, co jest ważne zwłaszcza, jeśli ktoś z domowników cierpi na alergie wziewne. Jak jednak wybrać odpowiedni model?

Który robot sprzątający będzie odpowiedni dla Ciebie?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem modelu robota odkurzającego bądź mopującego, na https://irobot.pl/pl/ możesz skorzystać z wyjątkowo wygodnego rozwiązania. Wskazując odpowiedzi na kilka prostych pytań, np. dotyczących tego, jaki typ podłóg przeważa w Twoim domu (podłogi twarde, dywany, wykładziny) lub jak duże powierzchnie trzeba odkurzać, system wskaże Ci optymalny produkt, a także modele polecane, które także mogą Cię zainteresować. Takie rozwiązanie pozwala perfekcyjnie dopasować cechy robota do indywidualnych potrzeb, a także, co bardzo istotne, do wysokości budżetu, jaki mamy zamiar przeznaczyć na zakup. Jednak niezależnie od tego, na jaką pomoc się zdecydujesz w wyborze, przed zakupem robota odkurzającego lub mopującego zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

Czujniki ruchu

Robot sprzątający powinien dobrze orientować się w przestrzeni. Służą temu właśnie czujniki ruchu, które pozwalają omijać przeszkody i nie spaść ze schodów. Najbardziej zaawansowane urządzenia, jak iRobot Roomba s9+ potrafią bezbłędnie poruszać się nawet w gęsto umeblowanych pomieszczeniach. To istotna cecha, bowiem eliminuje konieczność sprzątania, zanim przystąpi do niego robot. Zaawansowany system czujników 3D na bieżąco skanujący przestrzeń, pozwala także znajdować ukryte zabrudzenia, w tym te przy krawędziach, w narożnikach oraz innych trudno dostępnych miejscach.

Czas pracy

Decyduje o nim pojemność akumulatora. Im większa, tym lepiej, bowiem na jednym ładowaniu możliwe będzie posprzątanie całego mieszkania. Jeśli masz wyjątkowo dużo powierzchni do odkurzenia w swoim domu, w przypadku ewentualnego wyczerpania akumulatora podczas pracy, robot powinien automatycznie wrócić do stacji dokującej, żeby się doładować, a następnie dokończyć sprzątanie (ważne jest także, aby czas ładowania „do pełna” był możliwie, jak najkrótszy).

Gumowe szczotki

Okazuje się, że innowacyjne systemy wyposażone w szczotki gumowe są skuteczniejsze w odkurzaniu sierści i włosów (zarówno długich, jak i krótkich), eliminują bowiem ryzyko wplątywania, czy zaplątywania się. W połączeniu z dużą mocą ssącą oraz wysokowydajnymi filtrami robot wyposażony w tego typu szczotki wychwyci także kocie i psie alergeny. Jeśli posiadasz czworonożnego pupila, taka opcja robota sprzątającego będzie miała kluczowe znaczenie.

Filtr

Powinien być wysoko wydajny tak, aby przechwytywać nawet do 100% alergenów, pyłków i cząstek zanieczyszczeń o wielkości do 10 mikronów. Podwójne systemy filtracji w pierwszej kolejności wychwytują większe zabrudzenia, a następnie drobiny i pyłki.

Pojemnik na brud

Ważna jest jego pojemność i szczelność. Dobrze, aby worek automatycznie zamykał się podczas usuwania go ze stacji dokującej.