Główna » Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnych projektantów wnętrz?

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnych projektantów wnętrz?

projektant wnętrz

Aranżacja wnętrz wydaje się prostym i przyjemnym zajęciem. Większość z nas myśli, że wystarczy dobrać kolor ścian, zasłony czy kilka bibelotów. Jest to bardzo błędne twierdzenie, ponieważ kompetencje architekta wnętrz są znacznie szersze. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne usługi architektów wnętrz?

  1. Architekt wnętrz – studia i zawód
  2. Czym zajmuje się architekt wnętrz

Architekt wnętrz – studia i zawód

Zacznijmy od tego, że architekt wnętrz to nie jest to samo, co dekorator wnętrz. Profesje te często są mylone, jednak zakres działań architekta jest znacznie szerszy. Aby zostać architektem wnętrz należy ukończyć uczelnię wyższą, na przykład akademię sztuk pięknych, politechnikę lub prywatną uczelnię. Podczas zdobywania wykształcenia studenci muszą zmierzyć się z następującymi przedmiotami: historia sztuki, malarstwo, instalacje budowlane, projektowanie graficzne, realizacje techniczne, ekonomika budownictwa, wytrzymałość materiałów, konstrukcje betonowe, urbanistyka, prawo gospodarcze oraz wiele innych. Jak widać wiedza oraz umiejętności, jakimi muszą władać specjaliści tej branży, dotyczą budownictwa czy inwestycji. Istotne są również zdolności plastyczne. Studia te nie są proste, jednak późniejsza praca przynosi sporo satysfakcji. Jedno jest pewne, architekci wnętrz muszą być ludźmi kreatywnymi, nieszablonowymi oraz otwartymi. 

Czym zajmuje się architekt wnętrz

Źle zaprojektowane wnętrze często sprawia, że praca bądź codzienne czynności wykonywane w danym pomieszczeniu stają bardzo uciążliwe. Architekt wnętrz potrafi dosłownie „wycisnąć” z danej przestrzeni wszystkie atuty. Zwróci uwagę na nasłonecznienie, układ pomieszczeń funkcjonalność danej części domu. W zakresie prac architekta wnętrz znajduje się między innymi rozplanowanie gniazdek elektrycznych tak, aby łatwo się z nich korzystało. Dlatego potrzebna jest wiedza z różnych dziedzin: od budownictwa po malarstwo czy zdolność łączenia barw oraz tekstur. To wszystko sprawia, że pomieszczenia stają się funkcjonalne. Dobry architekt wnętrz potrafi z małego i średnio ustawnego mieszkania stworzyć bardzo wygodne lokum. Projektant wnętrz pomoże zaprojektować idealną przestrzeń do pracy bądź pokój dziecka. Bierze bowiem pod uwagę zadania, jakie ma spełniać dany pokój. Na jakie zarobki można liczyć pracując w tej branży? Architekt wnętrz w Warszawie z pewnością zarobi więcej niż osoba pracująca w mniejszych miejscowościach. Wszystko zależy także od tego, czy prowadzi się własną pracownię czy jest się zatrudnionym na etacie. Dane statystyczne podają, że pensje wahają się dość od 2500 zł na start aż do 25 000 zł. 

Podziel się: