Przejdź do treści
Główna » Budowa noża tokarskiego i podstawowa charakterystyka

Budowa noża tokarskiego i podstawowa charakterystyka

Nóż tokarski jest narzędziem przystosowanym do toczenia, wytaczania lub w niektórych wypadkach także dłutowania. Ze względu na swoją budowę, noże tokarskie mają możliwość wykonywania kilku różnych operacji, bądź przystosowane są do wykonywania jednej operacji obróbczej. W przypadku, gdy nóż tokarski dostosowany jest wyłącznie do wykonywania konkretnej obróbki, jest uznawany za nóż kształtowy, czyli przystosowany do toczenia kształtowego.

Typowy nóż tokarski zbudowany jest z chwytu oraz części roboczej. Część robocza jest podzielona na powierzchnię natarcia, główną krawędź skrawającą oraz trzy powierzchnie przyłożenia. W przypadku noży kształtowych to właśnie nietypowa budowa części roboczej pozwala na uzyskanie konkretnego kształtu noża i tym samym uzyskanie tego kształtu na toczonym lub wytaczanym elemencie. Typowa budowa noża tokarskiego dotyczy zarówno noży z wlutowaną płytką jak również noży składanych. Różnice polegają głównie na tym, iż popularne „składaki” posiadają wymienne płytki skrawające, niemniej jednak zasada działania i budowa takiego noża jest niemalże identyczna.

Noże kształtowe – przystosowanie, zastosowanie oraz produkcja

Noże kształtowe do toczenia i wytaczania najczęściej wykonywane są na indywidualne potrzeby. Niemniej jednak, istnieje wiele noży kształtowych uznawanych za tak zwane standardy. Typem takiego noża kształtowego jest z całą pewnością nóż do toczenia rowków pod pierścienie Segera. Nóż, dzięki unikatowemu kształtowi części roboczej i ukształtowaniu krawędzi tnącej, po przetoczeniu rowka pod pierścień Segera jest niezwykle precyzyjnie osadzany. Warto wspomnieć, że funkcją pierścieni Segera jest utrzymywanie układu łożyskowanego na wałku lub wale, jest to zatem stosunkowo istotna funkcja i wymaga precyzyjnego osadzenia pierścienia.

Noże kształtowe bardzo często produkowane są bezpośrednio na indywidualne zamówienie. Oczywiście wyprodukowanie takiego noża musi być podyktowane warunkami ekonomicznymi, a zatem musi być w pełni opłacalne. Większość producentów, którzy produkują seryjnie narzędzia obróbcze, również oferuje klientom wyprodukowanie noży kształtowych. Produkcja takiego noża odbywa się w sposób odwrotny do obróbki. To znaczy z kształtu, który ma zostać uzyskany pobierana jest geometria, a następnie jest przenoszona na część roboczą noża tokarskiego. Istotne jest to, że podczas projektowania noża, konieczne jest uwzględnienie naddatków technologicznych wynikających z obróbki. Oznacza to, iż kształt nożna geometrycznie musi być mniejszy od kształtu finalnego. W ten sposób, wymusza się kolejne przejście w operacji obróbki, ale eliminuje niedokładności wywołane nieprecyzyjnym wykonaniem, a także całkowicie eliminuje problem związany ze zbyt dużym zużyciem się narzędzia bądź nietypowym gatunkiem materiału. Znakomite noże tokarskie znaleźć można w ofercie sklepu narzędziowego WWiN.pl. Sklep ten ma również szereg wielu innych niezwykle przydatnych narzędzi skrawających.

Opłacalność produkcji noży kształtowych

Biorąc pod uwagę konieczność wykonywania noży kształtowych indywidualnie do każdego typu obróbki, istnieje konieczność rozważenia względów ekonomicznych. Nóż kształtowy produkowany pod konkretną obróbkę, musi zostać zaprojektowany, wykonany, poddany testom, a następnie wdrożony do produkcji, obejmującej obróbkę skrawaniem, a także obróbkę powierzchniową. Koszt produkcji takiego noża jest więc stosunkowo wysoki, stąd konieczność zapewnienia ekonomicznej podstawy produkcji. Tym bardziej, że niektóre noże kształtowe do wykonywania rowków, podcięć i podtoczeń, muszą być wykonane w wersji do obróbki wstępnej, a także wykańczającej, co także stwarza dodatkowe koszty. W ostatecznym rozrachunku jednak podstawy ekonomiczne i wykonanie noża kształtowego często znacząco skraca obróbkę, a więc i redukuje koszty.

DOM MODNY